Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

WHO: V Africe se podařilo vymýtit dětskou obrnu

Africké děti, ilustrační fotgorafie
Africké děti, ilustrační fotgorafie
Foto: UNICEF

V Africe se podařilo vymýtit divoký poliovirus způsobující dětskou obrnu. Podle agentury Reuters to dnes oznámila Africká regionální rada pro potvrzení vymýcení obrny (ARCC), kterou ustanovila v roce 1998 Světová zdravotnická organizace (WHO).

Dnešní oznámení se týká 47 z 54 afrických států, které spadají pod africký region v rozdělení WHO. Jak ale připomíná server BBC, jediné země na planetě, kde se nyní obrna vyskytuje, jsou Afghánistán a Pákistán v Asii. Poslední africký případ tohoto onemocnění, které může způsobit nevratné ochrnutí, byl zaznamenán před čtyřmi lety v Nigérii.

Obrna je virové onemocnění, které obvykle postihuje děti do pěti let. Virus se šíří hlavně kvůli znečištěné vodě, může napadnout centrální nervový systém a vést i k úmrtí, pokud zasáhne svaly dýchacího systému. Obrně lze předejít očkováním. Podle BBC má nyní toto očkování 95 procent africké populace, což byl jeden z cílů, které si ARCC stanovila před tím, než vymýcení obrny potvrdí.

Tisíce lidí v Africe však stále žijí s následky onemocnění. Více než polovina všech případů na světě se donedávna vyskytovala v Nigérii.

BBC upřesnila, že v Africe stále přetrvává vzácná mutace viru, která je odvozená od vakcíny proti obrně a může se šířit v komunitách, které nejsou dostatečně proočkované. V tomto roce bylo v Africe zaznamenáno 117 takových případů.

Témata:  Afrika očkování nemoci

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 16:21

Izrael pokračuje s přípravami ofenzivy do Rafáhu. Už staví stany pro civilisty

Izrael se podle tamních médií brzy chystá provést ofenzivu do města Rafáh na jihu Pásma Gazy, kde je podle armády poslední bašta palestinského teroristického hnutí Hamás. Tel Aviv už zahájil přípravy na evakuaci civilistů. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy