reklama

Dnešní oznámení se týká 47 z 54 afrických států, které spadají pod africký region v rozdělení WHO. Jak ale připomíná server BBC, jediné země na planetě, kde se nyní obrna vyskytuje, jsou Afghánistán a Pákistán v Asii. Poslední africký případ tohoto onemocnění, které může způsobit nevratné ochrnutí, byl zaznamenán před čtyřmi lety v Nigérii.

Obrna je virové onemocnění, které obvykle postihuje děti do pěti let. Virus se šíří hlavně kvůli znečištěné vodě, může napadnout centrální nervový systém a vést i k úmrtí, pokud zasáhne svaly dýchacího systému. Obrně lze předejít očkováním. Podle BBC má nyní toto očkování 95 procent africké populace, což byl jeden z cílů, které si ARCC stanovila před tím, než vymýcení obrny potvrdí.

Tisíce lidí v Africe však stále žijí s následky onemocnění. Více než polovina všech případů na světě se donedávna vyskytovala v Nigérii.

BBC upřesnila, že v Africe stále přetrvává vzácná mutace viru, která je odvozená od vakcíny proti obrně a může se šířit v komunitách, které nejsou dostatečně proočkované. V tomto roce bylo v Africe zaznamenáno 117 takových případů.

reklama