V této regionální skupině jsou hlavně blízkovýchodní státy, upozornila agentura Reuters. Rychlý nástup případů Manzarí přičetl silně nakažlivé variantě omikron.

Řekl, že v prvním lednovém týdnu vzrostl počet nákaz ve srovnání s předchozím týdnem o 89 procent, ale zároveň v tomtéž časovém srovnání ubylo úmrtí na covid-19 o 13 procent.

"I když omikron způsobuje ve srovnání s předchozí variantou delta méně závažné onemocnění, především u očkovaných lidí, určitě jej nelze podcenit, protože i on vede k hospitalizacím a úmrtím," řekl Manzarí.

Upozornil, že v šesti zemích z této skupiny - v Afghánistánu, Džibutsku, Somálsku, Súdánu, Sýrii a Jemenu - není naočkováno ani deset procent obyvatel. Přitom tyto země mají k dispozici vakcíny, jež by mohly ochránit 40 procent jejich občanů. Podle statistiky WHO má takto nízkou proočkovanost celosvětově jenom 36 zemí.

Manzarí se domnívá, že očkovací kampaň v těchto zemích trpí nedostatkem zájmu politiků, špatnou bezpečnostní situací a logistickými obtížemi.