reklama

Iniciativa převážně rozvojových zemí si vysloužila pochvalu ze strany organizací jako Lékaři bez hranic, ale farmaceutický průmysl zpochybňuje, zda by úsilí o sdílení duševního vlastnictví skutečně rozšířilo přístup k lékům, píše Reuters.

Rozvojové a některé malé země se obávají, že bohaté státy pumpující zdroje do nalezení vakcín si získají přednostní přístup k očkovacím látkám, jakmile některý z kandidátů uspěje. V současnosti je ve vývoji více než 100 očkovacích látek.

"Vakcíny, testy, diagnostika, léky a další klíčové nástroje v reakci na koronavirus musí být univerzálně dostupné jako globální veřejné zboží," cituje Reuters kostarického prezidenta Carlose Alvarada.

Iniciativa, která byla zahájena už v březnu, má za cíl zajistit snadný přístup k vědeckým znalostem, datům a duševnímu vlastnictví v době pandemie, která už má na kontě téměř šest milionů nakažených a přes 360.000 obětí.

"WHO uznává důležitou roli, kterou mají patenty v podněcování inovací, ale nyní je doba, kdy lidé musí mít přednost," řekl na dnešním brífinku generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Mezinárodní federace farmaceutického průmyslu IFPMA vyjádřila obavy z oslabení ochrany duševního vlastnictví, která podle ní umožňuje spolupráci, a bude jí potřeba i po pandemii.