reklama

Zpráva WP nespecifikuje, o jakém státě dokument pojednává ani zda je vůči USA přátelský či nepřátelský. Mluvčí FBI k věci odmítl poskytnout komentář, nevyjádřili se ani Trumpovi zástupci.

WP už v první polovině srpna informoval, že některé z dokumentů zabavených při prohlídce v Trumpově floridském sídle Mar-a-Lago se týkají jaderných zbraní. Tehdy však nebylo jasné, zda jde o zbraně Spojených států, nebo jiné země.

Jadernými zbraněmi v současnosti disponují Spojené státy, Rusko, Francie, Čína, Británie, Pákistán, Indie, Severní Korea a s jistou pravděpodobností i Izrael.

FBI v Trumpově floridském sídle zajistila během prohlídky 8. srpna více než 11.000 dokumentů. Podle WP se některé ze zabavených listin týkají tajných amerických operací a k jejich prohlížení nestačí ani bezpečnostní prověrka na úrovni "přísně tajné". K jejich zpřístupnění je třeba mít zvláštní povolení, které nemají ani někteří z vysoce postavených bezpečnostních poradců prezidenta Joea Bidena, uvedla agentura Retuers.

Ministerstvo spravedlnosti exprezidenta Trumpa vyšetřuje, protože při svém odchodu z Bílého domu na začátku roku 2021 neodevzdal některé citlivé dokumenty ani své vlastní prezidentské záznamy Národnímu archivu USA. Mnoho měsíců trvající spor mezi úřady a Trumpem, který podle ministerstva spravedlnosti nespolupracoval, vyústil v domovní prohlídku agentů FBI v jeho sídle.

FBI v žádosti o povolení k prohlídce mluví o třech zákonech, jejichž možné porušení bylo důvodem k prohlídce. Kromě zákona proti špionáži z roku 1917 je to norma zakazující manipulaci s dokumenty ve snaze mařit vyšetřování a zákon o nepovoleném odstraňování vládních materiálů.