Dvanáct porotců nyní určí, zda 23letého muže poslat na doživotí do vězení, nebo na smrt. Proces by mohl trvat několik měsíců.

Podle agentury AP ještě do rukou soudní poroty v USA nikdy nedospěla masová střelba s tolika oběťmi, jako byl masakr z Parklandu. Dalších devět střelců, kteří pozabíjeli 17 a více obětí, během útoku nebo těsně po něm umřelo. Mladík obžalovaný za útok v texaském El Pasu, při kterém v roce 2019 přišlo o život 23 lidí, stále na soudní proces čeká.

Cruz se loni na podzim u soudu přiznal k 17násobné vraždě a nesouhlasí pouze s trestem smrti, který navrhla prokuratura. Jedinou alternativou je doživotí bez nároku na podmínečné propuštění, které by padlo v případě, že se porotci u žádné ze 17 vražd neshodnou na uložení nejvyššího trestu.

Očekává se, že proces potrvá asi čtyři měsíce. U jeho zahájení bylo v soudní síni asi 50 příbuzných obětí. Zda někdo přišel podpořit Cruze, vyjma jeho právníků, nebylo ihned jasné. Obě strany dostaly maximálně 90 minut na úvodní řeči, poté začne prokuratura předvolávat první svědky.

"Chladný, vypočítavý, manipulativní a smrtící," popsal státní zástupce Mike Satz pachatele Cruze. Ten tři dny před útokem na střední školu nahrál video, v němž uvádí, že jeho cílem je zabít alespoň 20 lidí a že se toho "nemůže dočkat". V budově Marjorie Stoneman Douglas High School pak podle vyšetřovatelů s puškou typu AR-15 procházel třídy a chodby a někdy se vracel ke zraněným, aby je dalšími výstřely usmrtil.

Loni Cruz soudu sdělil, že svého činu velmi lituje. Jeho útok tehdy zůstával třetím nejhorším případem střelby na školách v dějinách USA, po masakrech na základní škole v Newtownu v Connecticutu a na Virginském polytechnickém institutu. Letos v květnu smutný výčet rozšířila střelba na základní škole v texaském Uvalde, kde 18letý útočník postřílel 19 dětí a dvě učitelky.