Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Začalo testování další vakcíny proti covidu, je založena na geneticky upraveném viru

Koronavirus SARS-CoV-2
Koronavirus SARS-CoV-2
Foto: NIAID-RML

V Británii započaly další rozsáhlé klinické testy vakcíny proti covidu-19, informuje dnes server BBC. Dvě dávky vakcíny, či placeba si nechá v zemi aplikovat 6000 dobrovolníků, po celém světě pak 30.000 lidí.

Experimentální vakcínu známou zatím pod názvem Ad26COV2 vyvíjí farmaceutická firma Janssen, která je součástí společnosti Johnson and Johnson. Preparát je založen na geneticky upraveném viru způsobujícím běžné nachlazení a má vycvičit imunitní systém k reakci.

Dvě dávky vakcíny budou dobrovolníkům podány s rozestupem 57 dní, upřesňuje agentura Reuters. V září zároveň firma Johnson & Johnson zahájila klinické testy vakcíny v jednorázové variantě. Společnost podle Reuters uvedla, že pokud by tyto testy s účastí 60.000 lidí potvrdily účinnost a bezpečnost její vakcíny, mohla by nabídnout oproti některým jiným výrobcům snazší očkování. Efektivitu vakcinace u očkovacích látek, které je nutné podat ve dvou dávkách, by totiž mohlo snížit, kdyby si lidé druhou dávku nenechali dát.

Konkurenční výrobci očkovací látky proti covidu-19 z firem Pfizer a BioNtech minulý týden oznámili, že jejich preparát vykazuje podle průběžných výsledků klinického testování účinnost přesahující 90 procent a je velká šance na jeho schválení v USA do konce roku. Oznámení vyvolalo celosvětovou senzaci, jak ale připomíná BBC, k ukončení koronavirové pandemie nejspíše bude zapotřebí více druhů vakcín.

V Británii se rovněž testuje vakcína vyvíjená společností AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Podrobnosti o tom, v jakých dalších zemích se bude vakcína testovat, britští odborníci neuvedli.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 očkování Velká Británie Johnson & Johnson vědci

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.