U 68leté ženy v Ťing-čou, které leží v provincii Chu-pej stejně jako původní epicentrum infekce Wu-chan, se přítomnost viru SARS-CoV-2 poprvé potvrdila 8. února. Před několika měsíci se z nemoci covid-19 uzdravila, v neděli ovšem byla na koronavirus znovu testována s pozitivním výsledkem, oznámilo vedení města. Nakažená je prý v izolaci a u lidí, kteří s ní předtím byli v kontaktu, se údajně infekce nepotvrdila.

Nejde při tom o první případ s podobným scénářem. Lékař z Washingtonu Clay Ackerly nedávno na webu Vox popsal zkušenost jednoho ze svých pacientů, který měl na začátku července rovněž druhý pozitivní nález na koronavirus. Se stejným problémem se potýkal už o tři měsíce dříve, načež se před návratem infekce delší dobu cítil zdravý. "Aktuální zprávy a rozhovory s kolegy z oboru naznačují, že můj pacient není sám," uvedl Ackerly.

Podobné zprávy přiživují obavy, že imunita vybudovaná organismem v boji proti infekci může za poměrně krátkou dobu odeznít. Takto například funguje běžné nachlazení, které mohou rovněž způsobovat koronaviry.

Obavy ohledně stálosti imunity vyvolala i studie vědců z univerzity King's College London, kteří u pacientů s covidem-19 monitorovali hladinu protilátek v krvi a zjistili, že koncentrace byla už tři měsíce po dosažení vrcholu výrazně nižší. "Co se týče protilátek, je reakce lidí na virus slušná, za krátký časový úsek ale slábne," hodnotila výzkum jedna z jeho autorek Katie Dooresová. Dodala, že jakákoli vakcína "bude potenciálně dělat to samé".

Několik odborníků ale v rozhovorech s magazínem The Atlantic naznačovalo, že z výsledků studie nelze vyvozovat dalekosáhlé závěry. Poukazovali mimo jiné na to, že londýnský tým se zabýval jen jedním apektem lidského imunitního systému, či na možnost, že organismus se bude schopen viru SARS-CoV-2 ubránit i s nízkou hladinou protilátek.

"Rozhodně jsem byl dost znepokojený, když jsem viděl ty titulky. Ale pak jsem se podíval na data. A při pohledu na data jsem z toho vlastně neměl zas tak špatný pocit," shrnul virolog Shane Crotty z kalifornského výzkumného ústavu La Jolla Institute for Immunology.