reklama

Zdroj viru zůstává záhadou. Šéf sboru náčelníků štábů Mark Milley v úterý oznámil, že velení americké armády se přiklání k názoru, že původ nynější globální nákazy je přírodní a že koronavirus nebyl vyvinut v čínských laboratořích, ale nelze to říct s naprostou jistotou. "Převažující důkazy naznačují, že původ je přírodní. Jistě to ale nevíme," řekl Milley.

Americká televize Fox News ve středeční reportáži uvedla, že koronavirus pochází z wuchanské laboratoře. Za jeho vývojem ale podle televize nestála snaha Pekingu vytvořit biologickou zbraň, ale spíše se Čína snažila dokázat, že má stejné či větší schopnosti identifikovat a likvidovat viry jako Spojené státy.

Podle reportáže se v laboratoři, kde se provádí experimenty s viry, v důsledku nedostatečných bezpečnostních opatření někdo koronavirem nakazil, a nákaza se pak objevila na nedalekém tržišti, kde se prodávají divoce žijící zvířata.

Trump na tiskové konferenci uvedl, že si je zpráv o úniku viru z laboratoře vědom. " Velmi důkladně zkoumáme tuto příšernou situaci, která se stala," řekl. Na dotaz, zda o tom hovořil se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem americký prezident odpověděl, že to nechce komentovat. "Prostě o tom nechci hovořit, v tuto chvíli to není vhodné," zdůraznil.

Prezident Trump se po trvání pandemie snaží klást důraz na pevné americko-čínské vztahy. Agentura Reuters v této souvislosti připomněla, že USA až doposud závisely na čínských ochranných pomůckách, kterých byl v amerických zdravotnických zařízeních zoufalý nedostatek.

Wuchanský institut virologie, který je podporovaný státem, už v únoru odmítl tvrzení, že byl koronavirus uměle vytvořen v jedné z jeho laboratoří.

Pompeo v rozhovoru s Fox News po tiskové konferenci Trumpa uvedl, že americká vláda, ví, že koronavirus pochází z Wu-chanu a že inkriminované tržitě se nachází jen několik mil od laboratoře. "Čínská vláda musí jít s pravdou ven," řekl podle Reuters šéf americké diplomacie s tím, že by Peking měl pomoci vysvětlit, jak se virus začal šířit.

Podle vědeckých poznatků jsou zdrojem nového koronaviru SARS-CoV-2 netopýři.

V úterý list The Washington Post napsal, že již v lednu 2018 varovala americká ambasáda v Číně před nedostatečnou bezpečností ve wuchanském institutu. V hlášení velvyslanectví přímo zmínilo riskantní výzkum koronavirů u netopýrů, poznamenal deník.

Stanice CNN poukázala na to, že uvnitř americké vlády zaznívají požadavky, aby Čína za pandemii zaplatila. Tito činitelé zároveň uznávají, že Washington musí v této věci jednat opatrně do doby, než bude pandemie pod kontrolou a než budou mít USA více informací o původu koronaviru, dodala televize. To zmínila i stanice Fox News, jejíž zdroj řekl, že počínání Číny může být tou nejdražší kamufláží všech dob.

Trump a další politici vyjádřili nedůvěru k tvrzení Pekingu, že v Číně koronaviru podlehlo kolem 3000 lidí a domnívají se, že skutečný počet je mnohonásobně vyšší. Trump ve středu zopakoval, že USA mají více potvrzených případů, protože více testují. S odkazem na čínské oficiální údaje o počtu infikovaných a mrtvých Trump poznamenal: "Opravdu tomu někdo věří?"

reklama