Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Záhadnou žloutenkou se nakazilo na 170 dětí, jedno zemřelo

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes varovala před nárůstem počtu případů akutní žloutenky neznámého původu u dětí. Dosud jich zaznamenala na 170 ve 12 zemích, zdaleka nejvíce v Británii.

Nejméně v jednom případě si nemoc vyžádala život dítěte, v 17 byla nutná transplantace jater, uvedla agentura Reuters. V České republice v současné době podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) není případů žloutenky více než v předchozích letech.

WHO uvedla, že do 21. dubna Británie zaznamenala už 114 případů tohoto zánětu jater. Další případy jsou hlášeny například ze Spojených států, Francie, Itálie, Španělska, Nizozemska, Belgie, Rumunska či Izraele. Mezi zasaženými jsou děti ve věku od jednoho měsíce do 16 let.

V 74 případech zdravotníci u pacientů zároveň odhalili přítomnost adenoviru, který způsobuje nachlazení, ve 20 případech koronavirus a v 19 případech oba viry současně.

V Česku zatím orgány ochrany veřejného zdraví podobné případy zánětů jater u dětí nezaznamenaly.

Témata:  děti nemoci lékaři

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 15:53

Kateřina Bartošková se rozhodla vydat jinou cestou. Na rozdíl od Jiřího Bartošky se celý život drží v ústraní

Smrt Jiřího Bartošky (†78) zasáhla český veřejný prostor jako blesk z čistého nebe. Oblíbený herec a prezident karlovarského filmového festivalu odešel ve čtvrtek ve svém domově, obklopen těmi, kteří pro něj znamenali nejvíc – svou rodinou. Ve stínu smutku ale veřejnost nyní znovu objevuje i jeho dceru Kateřinu (47), kterou se slavný herec celý život snažil chránit před světly reflektorů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.