reklama

Ze "zakázané zóny" v okolí elektrárny se po jaderné havárii z 26. dubna 1986 musely vystěhovat desítky tisíc lidí, ale zůstává tu úložiště jaderného odpadu či vojenské muniční sklady.

"Hasiči dál kropí vodou jednotlivá místa, kde doutnají povalené suché stromy a dřevní hmota a také rašelina. V důsledku poryvů větru v druhé polovině dne se situace zkomplikovala. Objevila se tři nová ohniska tlení, která ale nejsou rozsáhlá a nepředstavují vážné ohrožení," uvedl mluvčí hasičů. "Kriticky důležité objekty" ale podle něj nejsou nijak ohroženy. Do hašení se zapojila více než tisícovka hasičů se 120 kusy techniky, včetně dvou vrtulníků.

Radiační pozadí v asi 110 kilometrů vzdáleném Kyjevu zůstává podle úřadů "v rozmezí normy" a nepřekračuje přirozené radiační hodnoty.

Ukrajinští hasiči se na počátku měsíce po deset dnů namáhali s velkými lesními požáry u Černobylu, než 14. dubna jejich velitel ohlásil prezidentu Volodymyru Zelenskému, že požár je uhašen. Ale dodal, že tráva a porost budou doutnat ještě několik dnů.

Požáry v "zakázané zóně" Černobylu začaly 4. dubna a plamenům padlo za oběť 12 vysídlených vsí, jejichž obyvatelé byli evakuováni po havárii čtvrtého reaktoru, která poslala mraky jaderného materiálu po celé Evropě. Elektrárna a nedaleké opuštěné město Pripjať se v posledních letech staly turistickou atrakcí, zejména po loni vysílaném a kritiky oceňovaném televizním seriálu společnosti HBO. Černobyl je nicméně v současnosti uzavřen v rámci celostátních opatření proti šíření koronaviru.