Západní dodávky zbraní Ukrajině v zásadě nic nezmění a nenaruší proces dosažení cílů ruské "zvláštní vojenské operace," řekl dnes novinářům mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Ukrajina, která od loňského února čelí ruské vojenské invazi, i s pomocí západních zbraní zaznamenala řadu vojenských úspěchů v boji proti agresorovi. Minulý týden nové zbraně pro Kyjev avizoval například Washington, Berlín nebo Paříž.
Peskov dnes reagoval na žádost novinářů o komentář ohledně francouzského příslibu dodání obrněných průzkumných vozidel AMX-10 RC. "Kolektivní Evropa, Severoatlantická aliance a Spojené státy už na Ukrajinu napumpovaly v dodávkách zbraní desítky miliard dolarů," prohlásil Peskov. "Tyto dodávky mohou zvýšit bolest ukrajinského národa a prodloužit jeho utrpení. V zásadě však nemohou nic vyřešit," dodal mluvčí prezidenta Vladimira Putina, který loni v únoru vyslal na Ukrajinu vojska a rozpoutal tím největší pozemní konflikt od druhé světové války.
Washington v pátek oznámil další vojenskou pomoc ve výši 3,75 miliardy dolarů (přibližně 84 miliard korun) Ukrajině a jejím sousedům na východním křídle NATO. Do Kyjeva zamíří zbraně a munice v hodnotě 2,85 miliardy dolarů, což je dosud největší balík americké vojenské podpory napadené zemi. Obsahovat bude mimo jiné vůbec poprvé i bojová vozidla pěchoty Bradley. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena tak celková vojenská pomoc Kyjevu od počátku současné administrativy prezidenta Joea Bidena dosáhne přibližně 24,9 miliard dolarů (zhruba 560 miliard korun).
Nové zbraně pro Ukrajinu minulý týden oznámilo rovněž Německo: Berlín poskytne Kyjevu čtyři desítky německých bojových vozů pěchoty Marder a přislíbil mu rovněž jednu baterii systému protivzdušné obrany Patriot. V prosinci systém Patriot slíbili Ukrajincům také Američané. Ukrajinský prezident opakovaně žádal západní spojence o podporu v podobě pokročilejších zbraňových systémů a techniky.
Předseda finského parlamentního výboru pro obranu Antti Häkkänen mezitím podle serveru Euractiv uvedl, že po rozhodnutí Francie, Německa a USA ohledně dodávek obrněných bojových vozidel se čím dál více diskutuje ve Finsku o poskytnutí tanků Ukrajině. Häkkänen v rozhovoru pro MTV3 News řekl, že pokud bude v Evropě existovat širší shoda na dodání bojových vozidel Ukrajině, Finsko by je mělo poskytnout rovněž. Finové by mohli přispět tanky Leopard 2 německé výroby, kterých mají asi 200, píše Euractiv. O víkendu finské ministerstvo obrany uvedlo, že země dodá Ukrajině už dvanáctý balík obranného materiálu.
Naopak Itálie do února neučiní rozhodnutí ohledně dodávky dalších zbraní na Ukrajinu, a to kvůli politickému napětí, nákladům a nedostatku vojenského vybavení, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na list La Repubblica. Premiérka Giorgia Meloniová podle něj patří ke stoupencům Kyjeva, narazila však údajně na odpor svých pravicových spojenců v podobě Mattea Salviniho a Silvia Berlusconiho, kteří mají dobré vztahy s Moskvou. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před časem po telefonátu s Meloniovou uvedl, že Řím zvažuje poskytnutí protivzdušné obrany Kyjevu.
Témata: Dmitrij Peskov, válka na Ukrajině
Související
8. listopadu 2024 7:19
8. října 2024 9:06
7. října 2024 21:40
11. září 2024 14:12
5. září 2024 10:40