reklama

Vyplývá to z průzkumu nezávislého střediska Levada, o kterém informoval list Vedomosti.

Pozitivní vztah k Ukrajině nyní vyjádřilo 56 procent dotázaných, zatímco od jara 2014 podíl takto smýšlejících Rusů v průzkumech nepřekračoval 40 procent. Ještě letos v únoru o dobrém vztahu hovořila jen třetina dotázaných.

Postoj Rusů k Ukrajině se prudce zhoršil v roce 2014, kdy z Kyjeva před opozičními demonstranty uprchl proruský prezident Viktor Janukovyč a k moci se dostala nová prozápadní vláda. Ukrajina se pak stala hlavním terčem sarkasmu a kritiky ruských televizí.

Nynější změnu postojů vysvětlují sociologové zvolením nového ukrajinského prezidenta Zelenského, jehož styl upoutal i Rusy, jakož i tím, že Putin se zmínil o budoucí nevyhnutelné normalizaci vzájemných vztahů a přímo vyzval ruské televize, aby Ukrajinu přestaly vykreslovat v přehnaně nepříznivém světle. Zájem státních televizí o Ukrajinu pak podle výzkumníků skutečně opadl.

"Nikdo nepopírá konfrontační vztah režimů a elit v obou zemích, ale mocenská změna v Kyjevě vytvořila jisté okno příležitostí a ruské úřady usoudily, že je třeba dát Zelenskému šanci," tvrdí ruský politolog Dmitrij Badovskij.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama