Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zásadní zvrat v rusko-ukrajinských vztazích? Průzkum překvapuje

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Po zvolení Volodymyra Zelenského do čela Ukrajiny a po zmírnění protiukrajinských výpadů v ruských televizích na pokyn prezidenta Vladimira Putina stouplo množství Rusů hlásajících dobrý vztah k západnímu sousedovi na úroveň, na jaké bylo naposledy před ruskou anexí ukrajinského poloostrova Krym na jaře 2014.

Vyplývá to z průzkumu nezávislého střediska Levada, o kterém informoval list Vedomosti.

Pozitivní vztah k Ukrajině nyní vyjádřilo 56 procent dotázaných, zatímco od jara 2014 podíl takto smýšlejících Rusů v průzkumech nepřekračoval 40 procent. Ještě letos v únoru o dobrém vztahu hovořila jen třetina dotázaných.

Postoj Rusů k Ukrajině se prudce zhoršil v roce 2014, kdy z Kyjeva před opozičními demonstranty uprchl proruský prezident Viktor Janukovyč a k moci se dostala nová prozápadní vláda. Ukrajina se pak stala hlavním terčem sarkasmu a kritiky ruských televizí.

Nynější změnu postojů vysvětlují sociologové zvolením nového ukrajinského prezidenta Zelenského, jehož styl upoutal i Rusy, jakož i tím, že Putin se zmínil o budoucí nevyhnutelné normalizaci vzájemných vztahů a přímo vyzval ruské televize, aby Ukrajinu přestaly vykreslovat v přehnaně nepříznivém světle. Zájem státních televizí o Ukrajinu pak podle výzkumníků skutečně opadl.

"Nikdo nepopírá konfrontační vztah režimů a elit v obou zemích, ale mocenská změna v Kyjevě vytvořila jisté okno příležitostí a ruské úřady usoudily, že je třeba dát Zelenskému šanci," tvrdí ruský politolog Dmitrij Badovskij.

Témata:  Rusko Ukrajina Vladimír Putin Volodymyr Zelenskyj

Související

Aktuálně se děje

22. dubna 2025 11:01

Vatikán zveřejnil detaily pohřbu papeže Františka

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy