Vyhoštění českého diplomata označila mluvčí ministerstva za neadekvátní reakci ruské strany. Zaměstnanec ruské ambasády, který byl z Česka vypovězen letos v březnu, podle Do prokazatelně pracoval pod diplomatickým krytím pro ruské zpravodajské služby. Čeští diplomaté, na rozdíl od ruských, striktně dodržují Vídeňskou úmluvu o diplomatických stycích, řekla ČTK Do.

Poté, co byl ruský diplomat koncem minulého měsíce vyhoštěn z Česka, předvolalo si ruské ministerstvo zahraničních věcí českého velvyslance v Moskvě Vítězslava Pivoňku. Ruská diplomacie mu mimo jiné sdělila, že "tento nepřátelský krok nezůstane bez odezvy", informovala minulý týden v úterý ruská tisková agentura TASS s odvoláním na sdělení ministerstva.

Diplomatické vztahy mezi Českem a Ruskem jsou delší dobu napjaté. Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle kterých jsou ze dvou explozí munice ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 důvodně podezřelí agenti GRU, vyhostilo loni na jaře 18 pracovníků ruské ambasády. Rusko v odvetném kroku prohlásilo za nežádoucí 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Později česká diplomacie informovala o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka. Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků velvyslanectví na "striktní paritu", počty tak měly být stejné.

Po ruské invazi na Ukrajinu Česko zareagovalo dalším diplomatickým krokem, když odvolalo souhlas s provozem ruských konzulátů v Karlových Varech a Brně, což znamenalo snížení početního stavu o dalších 18 pracovníků. Zároveň pozastavilo provoz českých generálních konzulátů v Petrohradě a Jekatěrinburgu.

Na ruském velvyslanectví v Praze aktuálně působí šest diplomatů, řekla ČTK minulý týden Aneta Kovářová z odboru komunikace ministerstva zahraničí. Česko mělo podle ní na začátku dobna na zastupitelském úřadu v Moskvě vyslaných celkem 17 zaměstnanců.