Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zatím nejsou známky, že omikron způsobuje závažnější průběh, tvrdí JAR

Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační fotografie.
Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Odborníci z Jihoafrické republiky (JAR) nevidí známky toho, že by varianta koronaviru omikron způsobovala vážnější průběh onemocnění covid-19, uvedl dnes podle agentury Reuters tamní ministr zdravotnictví Joe Phaahla. Varianta omikron byla poprvé zaznamenána právě na jihu Afriky a v JAR způsobila značný nárůst počtu nakažených.

Ve více než polovině z devíti jihoafrických provinciích také prudce narůstají počty pacientů přijatých do nemocnic. Jak ale upozornil ve čtvrtek představitel africké pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) Thierno Baldé, pacienti se nijak často nedostávají na jednotky intenzivní péče. Podle něj je nyní pouze šest procent lůžek na JIP v zemi obsazeno covidovými pacienty. Úmrtí také nepřibývá dramaticky a znepokojivé nejsou ani údaje o průměrné délce pobytu v nemocnici, podotkl Reuters.

"Z předběžných dat se zdá, že sice roste počet hospitalizací, ale vypadá to, že za tím stojí spíše počty (nově infikovaných) než závažnost samotné varianty omikron," sdělil dnes jihoafrický ministr zdravotnictví.

Ve čtvrtek JAR ohlásila 22.000 nových případů covidu-19, zatím nejvíce v současné čtvrté vlně, způsobené omikronem. Za třetí vlny, která souvisela s variantou označovanou jako delta, evidovala ale i přes 26.000 případů.

Ministerstvo zdravotnictví zároveň dnes oznámilo, že ještě tento měsíc v zemi začne očkování třetí dávkou vakcíny. V současnosti je v JAR plně očkováno asi 38 procent dospělých, což je více než v mnoha jiných afrických zemích.

Témata:  Jihoafrická republika koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.