Ve více než polovině z devíti jihoafrických provinciích také prudce narůstají počty pacientů přijatých do nemocnic. Jak ale upozornil ve čtvrtek představitel africké pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) Thierno Baldé, pacienti se nijak často nedostávají na jednotky intenzivní péče. Podle něj je nyní pouze šest procent lůžek na JIP v zemi obsazeno covidovými pacienty. Úmrtí také nepřibývá dramaticky a znepokojivé nejsou ani údaje o průměrné délce pobytu v nemocnici, podotkl Reuters.

"Z předběžných dat se zdá, že sice roste počet hospitalizací, ale vypadá to, že za tím stojí spíše počty (nově infikovaných) než závažnost samotné varianty omikron," sdělil dnes jihoafrický ministr zdravotnictví.

Ve čtvrtek JAR ohlásila 22.000 nových případů covidu-19, zatím nejvíce v současné čtvrté vlně, způsobené omikronem. Za třetí vlny, která souvisela s variantou označovanou jako delta, evidovala ale i přes 26.000 případů.

Ministerstvo zdravotnictví zároveň dnes oznámilo, že ještě tento měsíc v zemi začne očkování třetí dávkou vakcíny. V současnosti je v JAR plně očkováno asi 38 procent dospělých, což je více než v mnoha jiných afrických zemích.