Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj plní sliby. Ukrajinský parlament zrušil imunitu poslanců

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Facebook

Ukrajinský parlament dnes schválil zrušení poslanecké imunity. Pro tento krok, přislíbený novým prezidentem Volodymyrem Zelenským ve snaze vykořenit korupci v politice, hlasovalo 373 z celkem 450 poslanců.

Zákon, přijatý ve druhém a závěrečném čtení, odebral z 80 článků ústavy dva odstavce, které poslancům zaručovaly nedotknutelnost a také to, že je bez souhlasu parlamentu nelze trestně stíhat.

Poslanecká imunita bude bude zrušena od 1. ledna 2020, napsal list Ukrajinska pravda na svém webu. Pro zákon podle něj nehlasoval jen poslanecký klub proruské Opoziční platformy.

Kritici se podle agentury Reuters obávají, že zrušení poslanecké imunity zbaví zákonodárce ochrany před pronásledováním lidmi, kteří jsou aktuálně u moci.

Zelenskyj podle agentury Interfax-Ukrajina ujistil, že i po zrušení poslanecké imunity si zákonodárci zachovají indemnitu, tedy nadále nebudou nést hmotnou odpovědnost za politická rozhodnutí, hlasování či veřejná vystoupení.

Za trestné činy by ale poslanec odpovědnost nést měl. Ostatně bez imunity se podle prezidenta obejde i Austrálie, Británie, Kanada, Německo, Rakousko, Spojené státy či Španělsko. Šéf státu také poslancům řekl, že zrušení imunity podporuje devět z deseti Ukrajinců.

Témata:  Ukrajina poslanecká imunita Volodymyr Zelenskyj

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.