Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj si nechce představovat ukrajinský boj o přežití bez americké pomoci

Návštěva prezidenta Volodymyra Zelenského v USA
Návštěva prezidenta Volodymyra Zelenského v USA
Foto: president.gov.ua

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek pro americkou televizi NBC News prohlásil, že pro Ukrajinu by bylo složité přežít bez americké vojenské pomoci, a to nejen nyní během probíhající ruské invaze, ale i poté, co válka skončí. 

"Nejspíš by to bylo hodně, hodně, hodně složité. Samozřejmě, že i ve všech složitých situacích máte šanci," řekl Zelenskyj pro pořad Meet the Press během mnichovské bezpečnostní konference. Šance Ukrajiny přežít by se podle jejího lídra bez americké pomoci výrazně snížila. "Myslím, že je velice důležitá, kritická," prohlásil o podpoře Washingtonu. 

Ukrajinský prezident konstatoval, že nechce vůbec přemýšlet o boji s Ruskem bez americké pomoci. "Nechci přemýšlet o tom, že nebudeme strategičtí partneři," podotkl. 

Zelenskyj je přesvědčen, že Ukrajina by byla zranitelná při případném dalším velkém ruském útoku, pokud nebude pokračovat americká vojenská podpora. 

Lídr napadené země se také vyjádřil k záměrům ruského protějška Vladimira Putina. Šéf Kremlu  podle něj v současnosti nestojí o ukončení války, ale chtěl by se dohodnout na příměří, během kterého by byly uvolněny mezinárodní proruské sankce a zároveň by se ruská armáda dala dohromady. 

"To je to, co on doopravdy chce. Chce pauzu, přípravy, výcvik, odstranění některých sankcí," dodal Zelenskyj. 

Témata:  Volodymyr Zelenskyj válka na Ukrajině Ukrajina USA Rusko Vladimír Putin

Související

Aktuálně se děje

20. prosince 2025 17:31

20. prosince 2025 10:05

Blackout v Česku: Jeho pravděpodobnost byla 1 ku 3 milionům. ČEPS zveřejnil příčinu

Společnost ČEPS zveřejnila podrobnou zprávu o vyšetřování rozsáhlého výpadku elektřiny, který 4. července téhož roku zasáhl část Prahy a čtyři kraje. Hlavním závěrem je, že za kolaps mohl unikátní souběh dvou technických událostí, které spolu přímo nesouvisely. Pravděpodobnost takové shody okolností v rozmezí jedné hodiny byla vyčíslena na pouhých 1 : 3 000 000. Před samotným incidentem byla soustava stabilní a splňovala všechna bezpečnostní kritéria, což potvrdila i evropská asociace ENTSO-E.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimír Putin

Putin tvrdí, že je po půl roce připraven jednat s Macronem

Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil připravenost k obnovení dialogu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v neděli potvrdil, že takový krok je možný za předpokladu, že obě strany projeví dostatečnou politickou vůli. Podle Moskvy lze Macronova nedávná prohlášení vnímat pozitivně, pokud budou podložena reálným zájmem o konstruktivní jednání.