reklama

Zelenskyj poprvé od začátku ruské agrese proti Ukrajině navštívil fórum v Davosu osobně. Přítomní jeho řeč ocenili potleskem, informují světové agentury.

Lídr napadené země apeloval na Západ, aby projevil jednotu a nedopustil ruské vítězství v probíhajícím konfliktu. Kyjev podle něj zbytečně ztratil čas kvůli obavám západních zemí z eskalace. Sám je přitom toho názoru, že zmírnění tlaku na Moskvu povede jen k dalšímu prodloužení války.

Ukrajinský prezident připomněl, že už po roce 2014 byly učiněny pokusy o zmrazení války na Donbase. "Byli zde velmi vlivní garanti, německá kancléřka (Angela Merkelová), francouzský prezident (Emmanuel Macron). Ale Putin je predátor, který se nespokojí s mraženými produkty," uvedl doslova.

Zelenskyj dnes konstatoval převahu nad ruskou flotilou v Černém moři. Nyní chce získat také nadvládu ve vzduchu. "Naši partneři vědí, co potřebujeme a v jakém množství," poznamenal a připomněl nedávné zásahy ruských letounů nad Azovský mořem.

Ukrajinská hlava státu má podle svých slov pozitivní signály v otázce odblokování finanční pomoci ze strany EU. Doufá, že novou podporu co nejdříve schválí i Spojené státy americké.

Za pokračování pomoci Ukrajině orodovala v úterý v Davosu i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová s tím, že je nadále nutné podporovat odpor napadané země. "Ukrajinci potřebují předvídatelné financování v roce 2024 a dál. Potřebují trvalé dodávky zbraní," konstatovala.