reklama

Státy Evropské unie se zatím nedohodly na šestém balíčku protiruských sankcí, jehož návrh předpokládá zákaz dovozu ruské ropy. Vystoupení Zelenského přítomní slovenští poslanci a členové vlády ocenili potleskem vestoje, část zástupců opozice jeho projev ignorovala.

"Potřebujeme další balík sankcí. Rovněž energetické sankce. Je třeba odmítnout (ruskou) ropu, protože to je otázka svobody," uvedl Zelenskyj, jehož země čelí od 24. února vojenské invazi Ruska.

Ukrajinský prezident vyjádřil pochopení, že pro Slovensko by bylo těžké odpojit se od dodávek ruské ropy, na jejímž dovozu je závislé. Bratislava žádá přechodné období pro případ embarga na dovoz ruské ropy, na rozdíl od dosavadního postoje Maďarska ale schválení zákazu jejího dovozu do EU Slovensko podle dřívějších informací blokovat nehodlá.

Zelenskyj poděkoval Bratislavě za pomoc během válečného konfliktu na Ukrajině. "Každá země chce žít svobodně a vybrat si svou budoucnost," řekl prezident, který v projevu připomněl rok 1968, kdy se odehrála invaze vojsk Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem do tehdejšího Československa. Podle ukrajinského prezidenta je nyní třeba ruská vojska zastavit, v opačném případě budou postupovat dál, i na Slovensko. Řekl, že hlavním nástrojem, který Ukrajině pomáhá, jsou zbraně. Nepřímo vybídl západní země k dodávkám letadel a vrtulníků. Slovensko dříve předalo Ukrajině například systém protivzdušné obrany S-300.

Projev Zelenského si ve slovenském parlamentu vyslechl také premiér Eduard Heger a členové jeho vlády. Naopak část zástupců opozice už předem ohlásila, že při Zelenského projevu odejde z jednacího sálu sněmovny. Mezi nimi byl i šéf opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Robert Fico, který v pondělí označil ukrajinského prezidenta za lháře. Bývalý trojnásobný slovenský premiér Fico se po invazi Ruska do sousední země postavil proti dodávkám zbraní na Ukrajinu.

Odpoledne pak slovenská sněmovna schválila rezoluci, kterou odsoudila vojenskou agresi Ruska vůči Ukrajině včetně zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. Moskvu vybídla k ukončení bojů a k respektování územní celistvosti Ukrajiny v mezinárodně uznaných hranicích. Slovenský parlament zároveň ocenil ty obyvatele Ruska a představitele tamních institucí, kteří odsoudili invazi na Ukrajinu. Na návrh vládních poslanců sněmovna také pozastavila činnost parlamentní skupiny přátelství s Ruskem a s Běloruskem, z jehož území rovněž zaútočili ruští vojáci na Ukrajinu.