Čaputová po příjezdu na Štrbské Pleso, které je vyhledávanou turistickou a lyžařskou lokalitou, vyjádřila před novináři potěšení, že si Zeman jako místo rozlučkové návštěvy vybral právě Vysoké Tatry. V tomto nejvyšším pohoří Slovenska často tráví dovolenou také čeští turisté.

Slovenská prezidentka od Zemana dostala podle Strižince ručně broušený flakón, náušnice i náhrdelník. Čaputová českému prezidentovi věnovala tradiční slovenské delikatesy a album s fotografiemi z jejich společných setkání.

Oficiální jednání prezidentů Česka a Slovenska je naplánováno na úterní dopoledne. Odpoledne se pak Zeman podle programu sejde kromě jiného se slovenským premiérem Eduardem Hegerem a se dvěma bývalými prezidenty Slovenska Rudolfem Schusterem a Andrejem Kiskou.

Rozlučkovou návštěvu Slovenska zakončí český prezident ve středu, kdy se vrátí do vlasti.

Čeští a slovenští prezidenti v minulosti založili tradici, že jejich první a poslední zahraniční cesta ve funkci vede do druhé ze zemí bývalého Československa. Zeman zavítal na Štrbské Pleso už v roce 2018 při své první zahraniční cestě ve druhém prezidentském mandátu.

reklama