Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemětřesení připravilo v Turecku stovky dětí o jejich jména. Neví se, komu patří

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Ničivé zemětřesení připravilo v Turecku stovky dětí nejen o jejich domovy, ale také o jejich jména. Přežily, ale v současné době se je totiž nedaří identifikovat a jejich rodiče jsou mrtví nebo nedohledatelní. Napsala to stanice BBC News, podle níž turečtí zdravotničtí úředníci informují o více než 260 zraněných dětech v zóně katastrofy, jejichž jména dosud nezjistili.

Doktorka Nursah Keskinová drží za ruku holčičku na jednotce intenzivní péče - známou jen podle visačky na jejím lůžku: "Anonymní". Má mnohočetné zlomeniny, modřinu na oku a těžce pohmožděný obličej, popisuje britská stanice. "Víme, kde ji našli a jak se sem dostala. Ale snažíme se zjistit adresu. Pátrání pokračuje," říká pediatrička Keskinová, která působí rovněž jako zástupkyně ředitele nemocnice ve městě Adana.

V tomto zdravotnickém zařízení je i mnoho dětí z dalších zemětřesením postižených regionů. Záchranáři je sem přivezli, protože nemocnice v Adaně stále stojí. Mnoho dalších zdravotnických středisek v zóně katastrofy se zřítilo nebo je poškozeno. Adana se tak stala záchranným centrem, přibližuje BBC News. Při jednom převozu tam například narychlo přivezli novorozence z porodnice v těžce zasažené nemocnici ve městě Iskenderun.

V Adaně mnoho zraněných dětí leží i na chirurgickém oddělení. Jednou z nich je i dívka, které je podle lékařů pět nebo šest let. Spí a je napojená na nitrožilní kapačky. Má úraz hlavy a mnohočetné zlomeniny, popisují zdravotníci. Své jméno zatím lékařům nebyla schopna říct. "Komunikuje s námi jen pomocí očního kontaktu a gest," popisuje lékařka a dětská chirurgyně Ilknur Banlicesurová.

"Tyhle děti nemohou mluvit kvůli šoku. Znají svá jména. Jakmile se po několika dnech stabilizují, můžeme [se pokusit s nimi] mluvit," vysvětluje. Turečtí zdravotničtí úředníci se mezitím snaží spojit neidentifikované děti s určitými adresami. Častokrát však nacházejí na jejich místě jen ruiny někdejších budov.

Turecké sociální sítě zaplnily příspěvky s pohřešovanými dětmi, které uvádějí podrobnosti o tom, ve kterém patře zřícených budov bydlely, a vyjadřují naději, že se je podařilo zachránit a odvézt do nemocnice, popisuje BBC News. Přeživší příbuzní a úředníci ministerstva zdravotnictví zároveň cestují mezi zdravotnickými středisky a snaží se je najít.

V nemocnici v Adaně mezitím stále přibývá raněných. Jsou v šoku a vyčerpaní. Všichni v tomto zdravotnickém zařízení jsou přeživší - pacienti i zdravotníci. Keskinová přišla při zemětřesení o příbuzné a při následných otřesech se se svými dětmi ukryla v nemocnici. "Díky bohu, pořád mám ještě své děti. Neumím si představit větší bolest pro matku, než je ztráta dítěte," svěřila se reportérovi.

V odděleních nemocnice zatím čekali malí pacienti, až si pro ně přijdou jejich rodiče. Někteří z nich se už dočkali. Ale ostatní zůstávají anonymními dětmi zemětřesení, píše BBC News.

Témata:  Turecko děti

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.