Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemětřesení zasáhlo oblast s největší populací uprchlíků na světě, tvrdí UNHCR

Následky zemětřesení
Následky zemětřesení
Foto: Pixabay

Pondělní zemětřesení v Turecku a Sýrii zasáhlo oblast s nejvyšší koncentrací uprchlíků na světě. Dnes to řekl zástupce Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Philippe Leclerc. V tureckých provinciích, které zemětřesení postihlo, žije až 1,7 milionu syrských uprchlíků. V Sýrii jsou mimo své původní domovy kvůli občanské válce miliony lidí a v zemi žije i zhruba půl milionu palestinských uprchlíků. UNHCR ale nezná přesný počet běženců, kterých se zkáza způsobená otřesy dotkla, píše agentura AFP.

V deseti tureckých provinciích postižených zemětřesením žije podle statistiky úřadu 1,7 milionu syrských uprchlíků z 3,5 milionu Syřanů, kteří utekli do Turecka. To je zhruba desetina obyvatel zmíněných provincií, byť v některých oblastech, například v těžce postižením městě Gaziantep, to je pětina až čtvrtina populace.

"V těchto deseti oblastech žije největší populace uprchlíků na světě," uvedl zástupce UNHCR v Turecku Leclerc. Podle něj agentura OSN nezná přesný počet uprchlíků, kterých se katastrofa dotkla. "Obáváme se ale, že to bude velký počet vzhledem k tomu, že se epicentrum nacházelo poblíž oblastí s vysokou koncentrací uprchlíků," dodal Leclerc.

Většina uprchlíků podle UNHCR žije v Turecku mezi místním obyvatelstvem a v domech. V dočasných uprchlických táborech se nachází zhruba 47.000 lidí.

V Sýrii pak žije zhruba půl milionu palestinských uprchlíků, z nichž zhruba 57.000 žijících na severu postihlo zemětřesení. Podle palestinských úřadů kvůli zemětřesení zahynulo v Turecku a Sýrii 57 palestinských uprchlíků, píše agentura AP. Pondělní otřesy si v obou zemích vyžádaly více než 5200 obětí.

Vztahy mezi místním obyvatelstvem v Turecku a syrskými uprchlíky se v posledních měsících zhoršovaly mimo jiné kvůli problémům, které má turecké hospodářství. Vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana začala připravovat program na "dobrovolný návrat" části syrských uprchlíků na syrské území, které kontrolují síly nakloněné Ankaře. Polovinu uprchlíků ze Sýrie v Turecku tvoří děti.

Témata:  Turecko Sýrie zemětřesení

Aktuálně se děje

17. června 2024 17:02

Mírový summit o Ukrajině podle Kremlu nemá žádný výsledek

Moskva se v pondělí poprvé podělila o názor na závěry víkendového mírového summitu o Ukrajině ve Švýcarsku. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova má konference zanedbatelné výsledky, přičemž se podle Ruska ukázalo, že jednání bez něj jsou zbytečná.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy