Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemřel Timothy Ray Brown, první pacient vyléčený z nákazy virem HIV

virus HIV
virus HIV
Foto: Pixabay

Ve věku 54 let zemřel v Kalifornii Američan Timothy Ray Brown, který byl prvním známým pacientem vyléčeným z nákazy HIV. Brown podlehl rakovině, kvůli níž u něj lékaři před 12 lety přistoupili k transplantaci kostní dřeně, jež ho zbavila i nemoci AIDS. Rakovina se mu ale nedávno vrátila.

"S velkým zármutkem oznamuji, že Timothy zemřel... dnes (v úterý) odpoledne, se mnou a se svými přáteli u lůžka, po pětiměsíční bitvě s leukémií," napsal Brownův partner Tim Hoeffgen na facebooku.

U Browna lékaři HIV zjistili v roce 1995 a po jedenácti letech se u něj rozvinula ještě leukémie. V roce 2007 a poté znovu v roce 2008 mu lékaři v Berlíně transplantovali kostní dřeň od dárce s mutací, díky které jsou nositelé imunní vůči viru HIV.

Very sad news: Timothy Ray Brown, the first person cured of #HIV, has died of cancer. https://t.co/wEPXwsEnjJ #hivcure #prep pic.twitter.com/2hJgOniewa

— Mark S. King (@MyFabDisease) September 30, 2020

Brown ihned po první transplantaci přestal užívat antivirotika a v následujících letech u něj testy neodhalily přítomnost viru HIV. Lékaři byli přesvědčeni, že se Brown zbavil i leukémie. Rakovina se ale Brownovi loni vrátila a rychle se šířila.

"Pořád jsem rád, že jsem transplantaci absolvoval. Otevřela novou cestu" a inspirovala vědce k usilovnějšímu hledání léčby, o níž se už mnoho lidí začalo domnívat, že je nemožná, řekl Brown minulý týden, kdy oznámil, že trpí rakovinou v konečném stadiu.

Brown byl označován jako berlínský pacient podle města, kde pracoval jako překladatel v době, kdy u něj byl virus HIV zjištěn. V loňském roce se objevily zprávy o vyléčení druhého člověka z nákazy HIV. Stal se jím Londýňan Adam Castillejo, známý jako londýnský pacient. I on podstoupil transplantaci kostní dřeně.

Dárců kostní dřeně se zmíněnou mutací je ovšem málo a transplantace je příliš riskantní na to, aby mohla být v širším měřítku využívána, podotýkají tiskové agentury.

Témata:  HIV (RNA virus z rodu lentivirus) nemoc úmrtí USA

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 17:21

Zvládla by se Evropa postavit Rusku? Nová analýza ukazuje sílu obou stran

Evropa nemůže ruskou hrozbu podceňovat, ale měla by si uvědomit svou reálnou sílu. Podle analýzy německého magazínu Der Spiegel disponují evropské členské státy NATO dostatkem zbraní i vojáků, aby mohly čelit Rusko. Největší neznámou je bojová připravenost. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Marine Le Pen

Le Penová si u soudu vyslechla trest: Čtyři roky vězení, milionové pokuty, konec kanditatury

V Paříži padl rozsudek, který může zásadně změnit politickou budoucnost Francie. Marine Le Pen, klíčová postava krajní pravice a lídryně strany Národní sdružení (RN), byla shledána vinnou ze zpronevěry finančních prostředků Evropské unie. Soud jí vyměřil pětiletý zákaz výkonu veřejné funkce, čtyřletý trest odnětí svobody, z toho dva roky podmíněně s domácím vězením, a pokutu ve výši 100 000 eur (cca 2,5 milionu korun). Verdikt je pro Le Pen drtivou ranou, neboť byla favoritkou prezidentských voleb v roce 2027.