Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zrušení práva na potrat je podle Bidena tragický omyl

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Dnešní rozhodnutí amerického nejvyššího soudu o zrušení práva na potrat je podle prezidenta Joea Bidena tragický omyl a výsledek extremistické ideologie. Biden slíbil, že udělá vše, co je v jeho silách, aby ochránil práva žen ve státech, v nichž důsledek tohoto rozhodnutí nejvíce pocítí.

Nejvyšší soud USA dnes zrušil téměř 50 let starý verdikt v procesu Roeová versus Wade, který zakotvil v celých USA právo na potrat. Po dnešním verdiktu se rozhodování vrací do jednotlivých amerických států. Čeká se, že nejméně 20 z nich interrupce zakáže a tamní ženy usilující o potrat, budou muset cestovat do států, kde bude tento zákrok nadále povolen.

"Toto rozhodnutí vrací Ameriku doslova o 150 let zpět, podle mne je to smutný den pro tuto zem," řekl Biden.

V devítičlenném nejvyšším soudu je nyní šest soudců jmenovaných republikány a tři jmenovaní demokratickými prezidenty. "Konzervativní většina nejvyššího soudu ukázala, jak je extrémní. Moje administrativa použije všechny legální pravomoci, ale jednat musí také Kongres," řekl šéf Bílého domu.

V USA se budou na podzim konat volby do Kongresu a Biden řekl, že voliči musejí vybrat takové zástupce, kteří právo na potrat obnoví.

"Jediný způsob, jak můžeme ženě zajistit právo vlastní volby, je, aby Kongres z ochrany dané verdiktem v kauze Roeová versus Wade učinil federální zákon. To nemůže zajistit žádná prezidentova exekutivní akce. Pokud Kongres k tomu nemá, jak se zdá, dostatek hlasů nyní, musejí se ozvat voliči. Na podzim musíte zvolit více senátorů a poslanců, kteří zakotví práva žen ve federálním zákoně," řekl Biden.

K budově nejvyššího soudu přišly skupiny zastánců i odpůrců práva na potraty. "Budoucnost je proti potratům," stálo na tabulích, které někteří přinesli. Před budovou soudu je podle agentury AP několik set lidí. Policie se začala připravovat na větší akce a zmobilizovala jednotky určené k zásahu při nepokojích. Očekává další příchozí a povolala posily.

Témata:  potraty Joe Biden USA

Související

Aktuálně se děje

9. prosince 2025 8:36

Mareš nepřišel do ranní show. Kolega naznačil, jak zvládá ztrátu kamaráda

Leoš Mareš se vzpamatovává z pátečního odchodu nerozlučného parťáka Patrika Hezuckého, jehož mu vzalo nádorové onemocnění. Jeden z nejpopulárnějších českých moderátorů už v pondělí nedorazil do vysílání ranní show, kde bude chybět i v dalších dnech. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Donald Trump

Trump: Evropa je v rozkladu vedena slabými lídry

Prezident Donald Trump v rozhovoru pro Politico označil Evropu za „chátrající“ uskupení národů vedené „slabými“ lídry. Otevřeně kritizoval tradiční spojence Spojených států za to, že nedokázali zvládnout migraci a ukončit válku na Ukrajině. Zároveň naznačil, že by podpořil evropské politické kandidáty, kteří by byli v souladu s jeho vizí pro kontinent.