"Během posledního týdne pokračovaly boje v několika sektorech fronty a obě strany dosáhly marginálních zisků v různých oblastech," uvedlo britské ministerstvo obrany na úvod úterního shrnutí na twitteru.

Rusové podle Londýna drží iniciativu v lesích západně od Kreminy na severovýchodě Ukrajiny, kde se snaží proniknout dále na západ. Bez většího úspěchu probíhají také jejich výpady v okolí Avdijivky v Doněcké oblasti.

Pokračují také boje o Bachmut, který okupanti na jaře dobyli. Aktuálně se zde ukrajinské jednotky snaží o opětovné dobytí ztracených pozic. "Ruské síly jsou pravděpodobně zranitelné, ale pro tuto chvíli se drží," napsali britští experti.

Na jihu pokračuje ukrajinská armáda v útoku ve dvou směrech. Podle Britů ale nejspíš ještě nedosáhla hlavních ruských obranných linií. "Rusko zřejmě zavedlo přídělový režim na munici pro dělostřelectvo, aby si zachovalo klíčovou schopnost nepřímé palby," píše se ve shrnutí.

Ukrajinci podle Londýna nadále drží malé předmostí na levém břehu Dněpru v blízkosti zničeného Antonivského mostu. Ruští velitelé si i kvůli tomu musí dělat obavy ohledně zranitelnosti svého jihozápadního křídla.