Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Elektronické cigarety škodí? Vědci přišli na nepříjemnou věc

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: news.com

Washington – Elektronické cigarety se po svém představení v roce 2004 staly oblíbenou alternativou k obyčejným cigaretám, která je navíc často považovaná za zdraví neškodnou. To ale podle nové studie amerických vědců bohužel není pravda.

O tom, že elektronické cigarety mohou zdraví škodit více, než se dříve myslelo, vědci mluví již delší dobu. Jak informuje americký server Voice of America, nová studie vědců z Národní laboratoře Lawrence Berkeleyho v Californii toto tvrzení potvrzuje.

Ačkoliv jsou elektronické cigarety zdraví méně škodlivé než cigarety obyčjné, vědci varují, že i tak plíce vystavují toxickým chemikáliím a karcinogenům, jako je například akrolein a formaldehyd.

Vědci také upozorňují, že o tom, nakolik je konkrétní elektronická cigareta zdraví škodlivá, rozhoduje hned několik faktorů. Jedná se například o četnost použití zařízení, jeho vnitřní teplotu, napětí v jeho bateriích nebo typ cigarety.

Server dodává, že Spojené státy proto od srpna začnou regulovat obsah elektronických cigaret i jiných tabákových výrobků, které jsou v zemi dostupné.

Témata:  kouření cigarety zdraví

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.