Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přesně na Nový rok se Austrálie posune o 1,5 metrů na sever

Austrálie
Austrálie
Foto: Pixabay

Sydney – První den Nového roku prožije australský kontinent velkou změnu. Posune se rovnou o 1,5 metru na sever. Nejde však o žádný apokalyptický posun tektonických desek, ale o korekci map.

Pokud se mračíte a myslíte si, posun Austrálie o půldruhého metru není možný – máte pravdu, i když je částečně. Kontinent se posune pouze na mapě. Australská tektonická deska se totiž každý rok pohne směrem k severu jen asi o 7 centimetrů.

V průběhu desetiletí však i tento malý posun podle serveru iflscience.com způsobí významné rozdíly mezi místními australskými souřadnicemi na mapách a globálními souřadnicemi používanými v oblasti digitálních navigačních systémů.

Souřadnicový systém Austrálie byl naposled aktualizován v roce 1994. V současné době tento rozdíl činí 1,5 m - to je dost na to, aby to způsobilo potíže všem zařízením v Austrálii, která využívá GPS systémy, včetně chytrých telefonů a vozidel.

„Chcete-li začít používat auta bez řidiče, mají přesné mapové informace zásadní význam," vysvětloval pro BBC Dan Jaksa, člen organizace Geoscience Australia. „V Austrálii máme na farmách traktory, které jezdí bez řidiče. Pokud informace o poloze farmy nebudou souhlasit s navigačním systémem, může to být problém," dodal Jaksa.

Do roku 2020 by měl být zaveden nový zatím blíže nespecifikovaný systém, který by podobným situacím předcházel a který by obě sady souřadnic – tedy australské i globální - udržoval v reálném čase na stejné úrovni.

Témata:  Austrálie

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 18:48

Lipavský jednal se Zelenským o české muniční iniciativě i prohloubení dosavadní spolupráce

Český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) se v Kyjevě setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským na okraj třetího mezinárodního summitu o potravinové bezpečnosti. Hlavními tématy jednání byly česká muniční iniciativa a další posílení spolupráce mezi oběma zeměmi.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.