Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na povrchu Pluta se našlo zamrzlé jezero

NASA zveřejnila snímky planety Pluto
NASA zveřejnila snímky planety Pluto
Foto: NASA

Washington – Sonda New Horizons pokračuje v posílání dat získaných během svého průletu okolo Pluta a vědci se nestačí divit. Zatím poslední snímky naznačují, že se na povrchu ledové trpasličí planety nachází zmrzlé jezero. Informoval o tom server Science Alert.

Detailní prohlížení snímků zaslaných sondou New Horizons odhalilo útvar, který podle vědců jasně připomíná jezero. Domnívají se, že se kdysi jednalo o jezero tekutého dusíku, který následně zmrzl.

To je v souladu s prohlášením Alana Sterna, vrchního vyšetřovatele New Horizons, podle kterého kdysi na Plutu existovaly látky v kapalném stavu.

V současnosti se průměrné teploty na Plutu pohybují okolo -229 stupňů Celsia, ale podle serveru tomu tak v minulosti být nemuselo. Pluto oběhne okolo Slunce jednou za 248 let a v průběhu tohoto oběhu mění úhel, pod kterým kolem Slunce obíhá. V důsledku toho podle NASA dochází k extrémním změnám atmosférického tlaku, které v minulosti mohly vést k vyšším teplotám.

Kdysi tak na Plutu mohly být tekoucí řeky a jezera. Naposledy se tak ale podle vědců stalo před 800 tisíci lety a jelikož se v současnosti Pluto nachází v mezidobí těchto atmosférických změn, dalšího podobného úkazu se zřejmě jen tak nedočkáme.

Témata:  vesmir Pluto sonda New Horizons

Související

Aktuálně se děje

13. května 2025 18:48

Pohřeb Jiřího Bartošky: Bude i pro fanoušky?

Poslední rozloučení s významným hercem a dlouholetým prezidentem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Jiřím Bartoškou se uskuteční v úterý 20. května 2025 v Dvořákově síni pražského Rudolfina. Možnost vzdát hold této výrazné osobnosti české kultury dostane nejen rodina, přátelé a kolegové, ale i široká veřejnost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.