Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na povrchu Pluta se našlo zamrzlé jezero

NASA zveřejnila snímky planety Pluto
NASA zveřejnila snímky planety Pluto
Foto: NASA **www.nasa.gov**

Washington – Sonda New Horizons pokračuje v posílání dat získaných během svého průletu okolo Pluta a vědci se nestačí divit. Zatím poslední snímky naznačují, že se na povrchu ledové trpasličí planety nachází zmrzlé jezero. Informoval o tom server Science Alert.

Detailní prohlížení snímků zaslaných sondou New Horizons odhalilo útvar, který podle vědců jasně připomíná jezero. Domnívají se, že se kdysi jednalo o jezero tekutého dusíku, který následně zmrzl.

To je v souladu s prohlášením Alana Sterna, vrchního vyšetřovatele New Horizons, podle kterého kdysi na Plutu existovaly látky v kapalném stavu.

V současnosti se průměrné teploty na Plutu pohybují okolo -229 stupňů Celsia, ale podle serveru tomu tak v minulosti být nemuselo. Pluto oběhne okolo Slunce jednou za 248 let a v průběhu tohoto oběhu mění úhel, pod kterým kolem Slunce obíhá. V důsledku toho podle NASA dochází k extrémním změnám atmosférického tlaku, které v minulosti mohly vést k vyšším teplotám.

Kdysi tak na Plutu mohly být tekoucí řeky a jezera. Naposledy se tak ale podle vědců stalo před 800 tisíci lety a jelikož se v současnosti Pluto nachází v mezidobí těchto atmosférických změn, dalšího podobného úkazu se zřejmě jen tak nedočkáme.

Témata:  vesmir Pluto sonda New Horizons

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 16:05

Jak Dopitou potupit Soukupa? Nové informace o nabídce zápasu v Clashi

Potupa pro Jaromíra Soukupa. I tak lze brát to, že organizátoři turnajů Clash of the Stars po jeho odstoupení ze sobotního zápasu oslovili Mirka Dopitu, zdali ho nechce nahradit. Už to totiž ani není žádné tajemství. Proč to ale nevyšlo? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.