Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Válka proti FBI: Velké firmy podpořily Apple ve sporu o odblokování telefonu

Apple
Apple
Foto: Pixabay

New York - Facebook či Microsoft se postavily na stranu společnosti Apple v jejím sporu s FBI o právo odblokovat data v telefonu podezřelého zločince. V dopisech žádají americkou soudkyni, aby Apple podpořila.

FBI se chce dostat k datům v telefonu jednoho z pachatelů prosincového útoku v kalifornském San Bernardinu. Soudkyně losangeleského soudu Sheri Pymová chce, aby Apple vyšetřovatelům poskytl "přiměřenou technickou podporu". Apple ale požadavek odmítá s odvoláním na ochranu osobních údajů.

Apple nyní podpořily více než dvě desítky dalších internetových a technologických firem, například Google nebo eBay. Vyhotovily zprávy, ve kterých předkládají svoje argumenty a nabízejí svůj pohled na celý případ. Tyto nóty, takzvané amicus curiae, předložily ve čtvrtek soudkyni.

Apple by měl na příkaz soudu v telefonu vypnout funkci automatického mazání. Ta se aktivuje po deseti neúspěšných pokusech o zadání přístupového hesla.

Americká vláda se ve sporu s Applem opírá o zákon z roku 1789, takzvaný All Writs Act, který dává soudům moc vydávat veškerá nutná nařízení na pomoc jurisdikci. Apple tvrdí, že na základě tohoto zákona není možné přinutit firmy, aby vytvořily novou technologii. Záležitostí by se podle něj měl zabývat americký Kongres, nikoli soudy.

Podniky, které nejnověji vystoupily na podporu Apple, jsou sdruženy do zhruba dvou větších skupin. Skupina čítající technologické giganty jako Google, Microsoft, Facebook, Amazon.com, Cisco Systems a mladší firmy jako Mozilla či Dropbox tvrdí, že snaha vlády se opírá o "neohraničenou" interpretaci více jak 200 let starého zákona.

Druhá koalice zahrnuje firmy jako Twitter, eBay a LinkedIn. Ty tvrdí, že to, k čemu je či není možné firmy přinutit, podle nich vyjasňuje zákon o podpoře telekomunikačního sektoru při vymáhání práva z roku 1994.

Vlastní soubor argumentů, tentokrát v neprospěch Applu, předložila soudkyni i šestice příbuzných obětí útoků v San Bernardinu, napsala agentura Reuters. Argumenty Applu jsou podle nich nemístné, protože vláda má platné nařízení. Apple navíc prý svoje systémy "běžně mění", aby vyhověl nařízením čínské vlády.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn dnes upozornil, že američtí činitelé by případem mohli otevřít "Pandořinu skříňku". "Úspěšný případ proti Applu ve Spojených státech stanoví precedent, který Applu a všem dalším velkým mezinárodním IT společnostem znemožní chránit soukromí svých klientů kdekoli na světě," řekl.

Témata:  Apple FBI Federální úřad pro vyšetřování (Federal Bureau of Investigation) USA

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 15:08

Vánoční strom pro Staroměstské náměstí je na cestě. Kde ho Praha vzala?

Už za týden začnou vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze, ale přípravy na ně jsou samozřejmě již nějaký čas v plném proudu. Vánoční strom si hlavní město vybralo již v říjnu, kdy o volbě informovala městská firma Technologie hlavního města Prahy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.