Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pozorovatelný vesmír je menší, dlouhé roky se špatně počítal

vesmir
vesmir
Foto: Pixabay

Filadelfie - Poprvé za více než deset let vědci aktualizovali poloměr pozorovatelného vesmíru. Zjistili něco nečekaného, technicky ta část vesmíru, která je viditelná ze Země se zmenšila o 320 milionů světelných let, a to ve všech směrech.

Fyzikové Paul Halpem a Nick Tomasello z Filadelfské univerzity použili nové údaje o expanzi vesmíru, které shromažďuje Evropská kosmická agentura a zjistili, že pozorovatelný okraj vesmíru je o 0,7 procent menší, než se doposud myslelo.

"Rozdíl 320 milionů světelných let je ve vesmírném měřítku velikost zhruba jednoho arašídu, takže to není moc, ale dělá to vesmír trochu více útulnějším" řekl Nick Tomasello.

Pozorovatelný vesmír je ta oblast, kterou můžeme ze Země v tuhle chvíli pozorovat, dál "nevidíme", protože do těch částí vesmíru nedokázalo světlo ještě dorazit. Píše server Science Alert.

Témata:  vesmir ESA vědci

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.