Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vědci vytvořili nejpřesnější 3D mapu vesmíru

vesmir
vesmir
Foto: Pixabay

Paříž - Evropská kosmická agentura zveřejnila první část nejpodrobnější mapy mléčné dráhy a okolních galaxií v dějinách. Vzniká na základě dat z velkých teleskopů, které zachytily přes miliardu hvězd. Na vývoji satelitu a sběru dat se podíleli i čeští vědci.

Základní poučka pro všechny, kteří by ve vesmírné mapě chtěli číst: čím světlejší oblast, tím více hvězd. Dva jasné objekty vpravo dole jsou dvě trpasličí galaxie obíhající kolem té naší. Vědci jsou ale z jedinečného obrázku pochopitelně schopni vyčíst mnohem víc.

"Lidstvo donedávna dokázalo posbírat alespoň nějaká smysluplná data o stu tisících vesmírných objektech. Teď dostáváme údajů řádově víc, což znamená revoluci v pochopení toho, kde jsme, jak se všechno kolem nás hýbe a proč," vysvětlil výzkumník Gerry Gilmore.

Je na ní jedna miliarda a 142 milionů hvězd, z toho 400 milionů z nich je nově objevených. Zachytila je sonda o průměru deseti metrů. Ta má na palubě dva obří dalekohledy s nimiž pomalu obíhá kolem Slunce jeden a půl milionu kilometrů daleko od Země.

"Dostáváme informace o polohách hvězd s dosud neuskutečnitelnou přesností. A také v nebývalém množství," priblížil doktor fotometrie Floor van Leeuwen.

Díky vznikající mapě budou vědci schopni lépe porozumět tomu, jak se naše galaxie zrodila. Zjistí, kde hvězdy jsou, ale také kdy vznikly a jak se pohybují. Obnáší to ale obrovské množství práce. "Kdybyste s každou zaznamenanou hvězdou strávili vteřinu, máte práci na 30 let. My máme ale výkonné počítače, které za vteřinu zvládnou zpracovat data o stovkách tisíc hvězd," doplnil van Leeuwen.

První část mapy vědci vytvářeli přes rok, další vesmírná zákoutí veřejnosti odhalí příští rok. A to všechno díky teleskopu, který dokáže změřit tloušťku lidského vlasu na vzdálenost tisíce kilometrů.

Témata:  vesmir ESA

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 18:12

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.