Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Software většina uživatelů i firem pirátí kvůli úspoře

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Toshiba

Praha - Firmy i domácnosti si nejčastěji pořizují nelegální software ve snaze ušetřit. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů protipirátské aliance BSA.

Úspora financí byl důvod pořízení pirátských počítačových programů u 53 procent domácností a 48 procent firem.

Firmy se nejčastěji dopouštějí pirátství tím, že záměrně instalují software na více počítačů, než povoluje licence, a dále zneužíváním licencí pro domácí nebo akademické účely.

Druhým nejčastějším problémem je nepořádek v licencích (20 procent) a neukázněnost zaměstnanců (18 procent). Přistižené firmy nejčastěji podnikají v oblasti služeb, výroby, designu, inženýrství a architektury. Typickým pirátem je podle BSA výrobní firma s nelegálním kancelářským a konstrukčním softwarem.

Domácnosti obvykle stahují pirátské kopie z on-line úložišť či aukčních serverů, téměř pětina nakupuje levné padělky populárních komerčních titulů. BSA také eviduje případy, kdy se pirátství nevědomky dopouštějí starší osoby, kterým nelegální software do počítače nainstalovalo jejich dítě nebo vnouče.

Témata:  firmy počítače

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 15:15

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy