Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Modul Schiaparelli se oddělil sondy ExoMars, ve středu přistane na Marsu

Snímky Marsu pořízené vozítkem Curiosity
Snímky Marsu pořízené vozítkem Curiosity
Foto: NASA

Berlín - Hledání případných stop života na povrchu rudé planety může brzy začít. Od sondy ExoMars se dnes oddělil sestupný modul Schiaparelli, který by měl ve středu přistát na Marsu.

Informovala o tom Evropská kosmická agentura (ESA). Společná evropsko-ruská mise je poprvé zaměřena nejen na průzkum Marsu, ale přímo na hledání případných stop života.

Schiaparelli pořídí na povrchu Marsu fotografie a provede určitá vědecká měření. Jeho hlavním účelem je ale otestovat technologie pro budoucí vyslání robotického vozítka na Mars. Mateřská sonda zůstane na oběžné dráze Marsu a bude analyzovat plyny v atmosféře.

Vyslání robotického vozítka budou součástí druhé fáze projektu ExoMars plánované na rok 2020. Vozítko má s pomocí dvoumetrového vrtného modulu pátrat v podloží.

Témata:  ESA Mars 1

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.