reklama

Změnu zdůvodňuje společnost „novou finanční strategií", oznámila dnes agentura AFP. Někteří odborníci přitom reálnost celého projektu zpochybňují. Mars One chce na rudou planetu vyslat průkopníky, kteří by se tam natrvalo usídlili. V současnosti se její často kritizovaný projekt nachází v prvním stádiu.

Na cestu k rudé planetě bez možnosti návratu se dosud přihlásilo asi 200.000 lidí ze 140 zemí, včetně České republiky. Firma chce vybrat 24 průkopníků, kteří odletí v šesti skupinách po čtyřech osobách. Cesta jim má trvat sedm měsíců.

Cílem by mělo být založení soběstačné kolonie, využívání tamních surovin a provádění vědeckého výzkumu. Podle organizátorů vyjde první let na šest miliard dolarů (151 miliard Kč); peníze se dál budou získávat z vysílání reality show ze života kolonistů. Další financování zatím není jasné.

Experti jsou ale spíše pesimističtí. Nejsou si jistí, jestli se projekt nakonec podaří realizovat. Zpochybňují ho po finanční i praktické stránce. Největší riziko podle nich představuje vysoká úroveň radioaktivního záření, která by mohla prvním kolonizátorům Marsu zničit imunitní systém a vyvolat u nich rakovinu. Odborníci z prestižního Massachusettského technického institutu (MIT) dokonce varovali, že první osadníci by mohli zemřít do 68 dnů udušením.

Na druhou nejmenší planetu sluneční soustavy lidé dosud nedoletěli, přistály tam jen sondy. Spojené státy chtějí na Mars vyslat astronauty asi za 20 let.

reklama