Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přišel konec alergií? Vědci objevili revoluční lék, který by je mohl nastavit

ilustrační fotografie
ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Illinois - Civilizační choroby jako astma nebo alergie možná budou brzy minulostí. Američtí vědci objevili univerzální lék, který dokáže potlačit reakce imunitního systému a pacienty trpící těmito nemocemi vyléčit.

Vědci z Northwestern University Feinberg School of Medicine v americkém Illinois vytvořili univerzální lék na astma a alergii na potraviny. Objevili totiž způsob, jak přesvědčit imunitní systém, aby ignoroval spouštěče jako je pyl nebo arašídy.

Metoda, na které nový lék staví, pracuje s malým množstvím alergenu. Ten je obalen do speciálního pláště a ve výsledku vytvoří "nanočástice", které imunitní systém vnímá negativně. Buňky, které mají za cíl "nečistoty" v těle eliminovat, ale místo spouštění alergické reakce vyšlou signál, který škodlivost látky neprokáže, čímž se zabrání projevení příznaků.

"Tato zjištění představují nový, bezpečný, efektivní a dlouhodobý způsob, jak "vyléčit" pacienty s život ohrožujícím onemocněním dýchacích cest a s potravinovými alergiemi," řekl serveru The Telegraph americký vědec a profesor Stephen Miller. "Můžeme tak eliminovat potřebu celoživotního užívání léků k léčbě plicní alergie," dodal.

Podle něj se jedná o zcela univerzální léčbu. "V závislosti na tom, jakou alergii chcete odstranit, můžete do nanočástic vložit pyl nebo arašídové bílkoviny," podotkl vědec.

I přes velký potenciál této lékařské metody nejde o úplnou novinku. Totožný postup byl vyzkoušen pro léčbu autoimunitních onemocnění včetně roztroušené sklerózy a celiakie. Je to ale poprvé, kdy byl tento způsob vytváření tolerance imunitního systému použit v léčbě alergických onemocnění.

Testy na léčbu astma a alergie pomocí nanočástic byly zatím provedeny pouze u myší. Alergen ve formě vaječné bílkoviny byl podáván hlodavcům, jejichž imunitní systém byl upraven tak, aby byli alergičtí právě na bílkoviny. Ve chvíli, kdy byli látce vystaveni, u nich proběhla klasická alergická reakce, nicméně poté, co bílkovinu obdrželi ve obalu z nanočástic, se u nich alergie již neprojevila.

Léčba také upravuje a vylepšuje imunitní systém pomocí zvyšování počtu regulačních T-buněk, které jsou součástí imunitního systému. Podle vědců by první testy na lidech mohly začít v dohledné době.

Témata:  lékaři alergie vědci

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy