Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec epidemie eboly. Vědci našli lék se stoprocentní úspěšností

Příprava testovací vakcíny proti ebole
Příprava testovací vakcíny proti ebole
Foto: Reprofoto ČT

Ženeva - Světová zdravotnická organizace (WHO)ve čtvrtek uvedla, že se vědcům podařilo vyvinout vakcínu proti ebole, u níž testy ukázaly stoprocentní úspěšnost. Smrtící virus se začal šířit v prosinci 2013 nejprve v Guineji, posléze i v Sierra Leone a Libérii.

Vakcínu, kterou vyvinula farmaceutická společnost Merck, testovali lékaři na téměř šesti tisícovkách lidí v západoafrické Guineji. Žádný z nich po deseti a více dnech od očkování ebolou neonemocněl.

"Až příště propukne ebola, nebudeme bezbranní," komentovala úspěch zástupkyně šéfa WHO Marie-Paule Kienyová, která byla jednou z vedoucích pracovnic klinického zkoumání účinků vakcíny rVSV-EBOV.

Virus zabil během uplynulých tří let v Africe přes 11.300 lidí. Pacienti, kteří se ebolou nakazili v Africe, nemoci podlehli také v USA a ve Španělsku. Celkem se nakazilo přes 28.600 lidí. Konec epidemie ohlásila WHO až letos.

Témata:  ebola WHO

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.