Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Novinky ve světě léčby rakoviny. Největší naděje je v biologické léčbě

Protonová léčba
Protonová léčba
Foto: ptc.cz

Washington - Rakovina stále patří k největším strašákům lidské populace. Jak ale podotýká server Americké asociace prarodičů, metody její léčby i diagnostiky se stále posouvají kupředu.

Jedním z hlavním pokroků v léčbě rakoviny je takzvaná biologická nebo cílená léčka. Ta se snaží využít přirozeného imunitního systému organismu k tomu, aby proti rakovině bojoval. V současnosti se z těla odeberou bílé krvinky (T-buňky), upraví se a znovu se do těla vrátí. Díky úpravě nejsou rakovinné buňky schopny se imunitnímu systému bránit.

Jak server uvádí, podle studie Výzkumného centra rakoviny Freda Hutchinsona zveřejněné v únoru se díky tomuto způsobu léčby příznaků zbavilo 94 % pacientů s akutní lymfatickou leukémií. Jiná studie ukázala, že více než 50 % pacientů s non-Hodgkinovým lymfomem se uzdravilo, zatímco u 80 % se projevilo významné zlepšení.

Krom vývoje nových typů této léčby, která by se dala aplikovat i na jiné druhy rakoviny, vědci pracují také na způsobu, jak upravené buňky do těla pacientů vpravit. Dvě univerzity v americké Severní Karolíně například vyvinuly způsob, jak pomocí náplasti si mikroskopickými jehlami aplikovat léčbu pacientovi přímo v místě, kde je na kůži melanom, tedy rakovina kůže.

Díky neustálým pokrokům v molekulární biologii a genetice je také možné léčbu upravit tak, aby pomohla lidem s konkrétní genetickou mutací, kteří například mohli být imunní vůči jiným druhům léčby.

Zlepšují se také metody diagnostiky a stále více druhů rakoviny je tak možné rozpoznat i bez invazivních zákroků a v kratším časovém rozmezí.

Témata:  rakovina léčba vědci

Související

Aktuálně se děje

18. května 2025 4:00

Počasí bude za týden o něco přívětivější. Předpověď na příští víkend

Teplejší počasí než včera a dnes slibuje předpověď na další květnový víkend. Teploty by v jeho průběhu měly překročit dvacítku, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.