Londýn - Nová naděje svítá pacientům s nádorovými onemocněními. Místo chemoterapie, která má velké množství vedlejších účinků, by je lékaři už brzy mohli léčit úplně jinak. Novou metodu chtějí do praxe uvést už do dvou let.
Vypadávání vlasů, únava, nevolnost či infekce, to jsou jen některé z dlouhého seznamu vedlejších účinků chemoterapie. Britští vědci teď ale dávají pacientům naději se těchto obtíží zbavit. Vyvinuli totiž novou metodu léčby rakoviny, která by znamenala konec chemoterapie, píše Sky News.
Výzkumníci z University College London vyvinuli způsob, při kterém by rakovinu vyléčil vlastní imunitní systém. Zjistili, že nádorové buňky obsahují kromě smrtících i 'dobré' proteiny. Ty by mohly být pacientům podávány ve formě vakcín a aktivovaly by jejich imunitní systém, který by rakovinné buňky zničil.
Imunitní systém by zároveň napadal jen nemocné buňky, ty zdravé by nechal na pokoji. Tím pádem by odpadly přidružené zdravotní komplikace. "Doufáme v daleko silnější reakci s mnohem menší nebo žádnou toxicitou," popsal doktor Sergio Quezada rozdíl oproti chemoterapii.
Tím, jak se rakovina rozšiřuje, dokáže deaktivovat tzv. T-lymfocyty, které jsou součástí imunitního systému a proti nádorovým buňkám bojují. Lékaři věří, že pomocí proteinů se tyto lymfocyty znovu aktivují a imunitní systém sám nemoc zničí. A co víc, imunitní systém by pak takto měl reagovat po zbytek života, tedy i v případě, že se nemoc vrátí. "Bylo by pro nás obrovským zklamáním, kdybychom takhle pacienty neléčili do dvou let," řekl profesor Charles Swanton z britského centra pro výzkum rakoviny.
Témata: rakovina, Velká Británie, zdraví
Související
8. listopadu 2024 9:54
29. října 2024 12:05
18. října 2024 13:09
7. října 2024 9:08
3. října 2024 11:48
15. května 2024 13:41