Londýn - O tom, že se lidé v průběhu milionů let evolucí vyvinuli z drobných mikroorganismů až do současné podoby se dnes učí už děti ve školách. Podle některých vědců ale mohla být jedna fáze našeho evolučního cyklu jiná, než jak se doposud tvrdí. Nemusela se totiž odehrávat na planetě Zemi.
Poté, co se planeta Země zformovala do víceméně současné podoby, začal v jejích vodách bujit první život. Z drobných mikroorganismů se přes ryby, plazy, dinosaury, savce a opice vyvinul až do podoby současného člověka, kterým všichni jsme. Alespoň tak si to vykládá Darwinova evoluční teorie.
Podle některých odborníků ale mohlo celému procesu předcházet ještě něco, a sice kontaminace Země. Část astronomů se totiž domnívá, že se první buňky a vůbec počátek životy nezrodil na Zemi, ale na Marsu, odkud se dostal na naši domovskou planetu.
Předpokládá se, život měl v dávných dobách větší šanci vzniknout na dnes vyprahlé planetě, protože zde existovaly správné podmínky pro jeho zrod, jako voda či atmosféra. Zřejmě náraz asteroidu poté způsobil, že byla do naší sluneční soustavy vyvržena hornina z Marsu, která přistála na Zemi.
"Můžeme najít kousky Marsu zde na Zemi a máme podezření, že existují kousky Země na Marsu. Pokud tento materiál mohl obsahovat živé organismy, je možné, že jsme Marťané," uvedl astronom Caleb Sharf pro Business Insider.
Jestli je tomu skutečně tak a všichni pocházíme z Marsu je záhadou, kterou vědci nedokáží potvrdit ani vyvrátit. I Sharf přiznává, že nalézt odpověď je nesmírně těžké, takzvanou panspermii, tedy teorii o zavlečení života na Zemi z jiné planety, ale uznává více vědců.
Související
12. listopadu 2024 11:44
26. října 2024 14:39
15. října 2024 21:58
11. října 2024 10:16
23. července 2024 19:01
2. července 2024 15:33