Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V urychlovači částic se objevilo zvíře. Dlouho nepřežilo

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: CERN

Bern – K pozoruhodnému incidentu došlo ve Velkém urychlovači částic (Large Hadron Collider) ve švýcarském CERNu. Do prostoru urychlovače se totiž dostal malý savec a o několik dní tak jeho spuštění oddálil. Informoval o tom server The Huffington Post.

Podle serveru se transformátorem v areálu podařilo prokousat malému savci. Podle některých serverů se jednalo o lasičku, ale podle oficiálního dokumentu Evropské organizace pro jaderný výzkum se mohlo jednat také o kunu.

Drobné zvíře svůj výlet do přísně zabezpečeného zařízení nepřežilo a technici na místě už našli podle zpráv ABC News pouze spálené ostatky zvířete.

Zpravodajský server NPR uvádí, že ačkoliv zvíře způsobilo poruchy elektřiny, k žádnému vážnému poškození nedošlo. Opětovné spuštění urychlovače ale bude zřejmě muset ještě několik dnů počkat.

Server podotýká, že tento incident není jediným důvodem, proč se spuštění LHC odkládá. Vědci přitom již napjatě očekávají další výsledky, které nová řada experimentů přinese. Doufají totiž, že povedou k objevení nové částice.

Témata:  CERN urychlovač částic fyzika

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.