Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

CERN poprvé dokázal rozpad Higgsova bosonu na kvarky

CERN
CERN
Foto: Karel Bařina, EuroZprávy.cz

Ženeva - Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) dnes oznámila, že se jí podařilo dosáhnout dalšího milníku ve výzkumu Higgsova bosonu, když se jim podařilo dokázat jeho rozpad na dva takzvané kvarky b, neboli spodní kvarky. Informovala o tom agentura DPA.

Před šesti lety se fyzikům v Ženevě podařil senzační důkaz existence Higgsova bosonu, která byla téměř pět desetiletí předtím teoreticky předpokládána. Nyní se jim podařilo dosáhnout dalšího mezníku, když dokázali rozpad Higgsova bosonu na elementární částice.

"Toto pozorování je milníkem ve zkoumání Higgsova bosonu," řekl Karl Jakobs, vedoucí experimentálního programu Atlas ve výzkumném centru CERNu. Podle organizace nový důkaz potvrzuje standardní model částicové fyziky.

Subatomární částice zvaná Higgsův boson, jejíž objev byl potvrzen v roce 2013, byla posledním chybějícím článkem ve standardním modelu částicové fyziky, jenž popisuje základní stavební kameny vesmíru. "Božská částice" vysvětluje, jak získaly ostatní částice hmotnost. Ostatních 11 částic, které model předpokládá, bylo nalezeno už dříve.

Témata:  CERN

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 10:46

Ruské běsnění na Ukrajině pokračuje. Čtyři mrtví po útoku na Kyjev

Rusové v noci na sobotu opět útočili na sousední Ukrajinu. Zasaženo bylo ukrajinské hlavní město Kyjev, kde místní úřady hlásí nejméně čtyři mrtvé osoby. Další lidé utrpěli zranění. O ruském útoku na metropoli informovala agentura Ukrinform

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.