urychlovač částic

Urychlovač částic

Je urychlovač částic nebezpečný? Co by se stalo, kdyby do něj něco spadlo?

Revue

Na světě existuje několik urychlovačů částic, které mají pro vědce a fyziky svůj nezaměnitelný význam. Pro laiky ale mnohdy nejsou nijak zajímavé a málokdo tuší, jak vlastně fungují a k čemu jsou. Přesto v nich tato zařízení občas vyvolávají otázky spojené s fantaskními scénáři. Jaká je ale realita?

Ilustrační fotografie

Urychlovač částic je opět v provozu, hlásí CERN. Jaký bude jeho cíl?

Technika

Bern – Po drobném odkladu způsobeném mimo jiné příliš zvědavým savcem je největší urychlovač částic, známý pod zkratkou LHC (Large Hadron Collider), opět v provozu. Jak podotýká deník The Guardian, cíl je pro tento rok obzvláště ambiciózní – mohlo by totiž dojít k objevu zcela nové částice.

Ilustrační foto

V urychlovači částic se objevilo zvíře. Dlouho nepřežilo

Technika

Bern – K pozoruhodnému incidentu došlo ve Velkém urychlovači částic (Large Hadron Collider) ve švýcarském CERNu. Do prostoru urychlovače se totiž dostal malý savec a o několik dní tak jeho spuštění oddálil. Informoval o tom server The Huffington Post.

Urychlovač částic, ilustrační fotografie

Technika

Urychlovač částic poskytl pozoruhodné měření. Bude objevena nová částice?

Bern – Už od prosince minulého roku, kdy se ve výsledcích měření Velkého urychlovače částic (LHC) objevily pozoruhodné údaje, vědci spekulují, co tato měření znamenají a zda budeme brzy svědky objevu nové částice. Jak informoval server Science News, čtyři nové studie se snaží vysvětlit, co by mohlo fyziku v budoucnu čekat.

Ilustrační fotografie

Revoluce v CERNu? Vědci jsou prý na stopě velkému objevu

Technika

Bern – Velký urychlovač částic (LHC) CERNu naposledy změnil svět vědy potvrzením existence tzv. Higgsova bosonu. Nyní se ale vědci domnívají, že jsou díky němu na stopě dalšímu velkému objevu. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Pavel

Staroměstské náměstí si připomíná výročí války: Historie se nesmí opakovat, apeloval Václav Vydra, vystoupil i Pavel

Staroměstské náměstí v Praze se v neděli zaplnilo tisíci lidmi, kteří si přišli připomenout třetí výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu. Hlavním cílem shromáždění bylo vyjádřit solidaritu s ukrajinským lidem a apelovat na pokračování podpory země, která se již tři roky brání ruské agresi. Na pódiu vystoupil i český prezident Petr Pavel, který ve svém projevu zdůraznil, že vítězství Ukrajiny je v zájmu celé Evropy.