Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Revoluce v CERNu? Vědci jsou prý na stopě velkému objevu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: CERN

Bern – Velký urychlovač částic (LHC) CERNu naposledy změnil svět vědy potvrzením existence tzv. Higgsova bosonu. Nyní se ale vědci domnívají, že jsou díky němu na stopě dalšímu velkému objevu. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Potvrzení existence Higgsova bosonu byla klíčovým bodem v historii fyziky. Tehdy se ovšem jednalo pouze o potvrzení teorie, která byla vytvořena o mnoho let dříve. Nyní se vědci domnívají, že by se mohli blížit zcela novému objevu.

Zdrojem jejich optimismu jsou záblesky světla ve Velkém urychlovači částic. LHC podle nich při srážkách částic detekoval více fotonů, než očekávali.

Ačkoliv stále existuje možnost, že se jedná pouze o chybu dat, podle vědců existuje velké množství různých dalších vysvětlení, z nichž mnohé by mohly změnit to, jak vnímáme náš svět.

Mohlo by se jednat o částici podobnou Higgsově bosonu, ale těžší, nebo by mohlo při srážce docházet k rozbití tohoto bosonu. Někteří vědci ale spekulují, že by se mohlo jednat i o graviton, částici, která přenáší gravitaci.

Pravděpodobnost, že se nejedná o statistickou chybu, zvyšuje fakt, že dva týmy pracující na různých detektorech zaznamenaly stejné výkyvy – energie fotonů navíc se shodovaly. I přesto vědci raději zatím zůstávají skeptičtí. Svou odpověď by podle serveru měli díky dalšímu spuštění LHC mít do srpna tohoto roku.

Témata:  urychlovač částic CERN fyzika

Související

Aktuálně se děje

10:18

Rusko poprvé v historii poslalo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou raketu

Podle serveru CNN Rusko ve čtvrtek ráno podniklo útok na město Dnipro za použití mezikontinentální balistické rakety (ICBM). Útok zahrnoval také balistickou raketu X-47M2 Kinzhal a sedm řízených střel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.