Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Revoluce v CERNu? Vědci jsou prý na stopě velkému objevu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: CERN

Bern – Velký urychlovač částic (LHC) CERNu naposledy změnil svět vědy potvrzením existence tzv. Higgsova bosonu. Nyní se ale vědci domnívají, že jsou díky němu na stopě dalšímu velkému objevu. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Potvrzení existence Higgsova bosonu byla klíčovým bodem v historii fyziky. Tehdy se ovšem jednalo pouze o potvrzení teorie, která byla vytvořena o mnoho let dříve. Nyní se vědci domnívají, že by se mohli blížit zcela novému objevu.

Zdrojem jejich optimismu jsou záblesky světla ve Velkém urychlovači částic. LHC podle nich při srážkách částic detekoval více fotonů, než očekávali.

Ačkoliv stále existuje možnost, že se jedná pouze o chybu dat, podle vědců existuje velké množství různých dalších vysvětlení, z nichž mnohé by mohly změnit to, jak vnímáme náš svět.

Mohlo by se jednat o částici podobnou Higgsově bosonu, ale těžší, nebo by mohlo při srážce docházet k rozbití tohoto bosonu. Někteří vědci ale spekulují, že by se mohlo jednat i o graviton, částici, která přenáší gravitaci.

Pravděpodobnost, že se nejedná o statistickou chybu, zvyšuje fakt, že dva týmy pracující na různých detektorech zaznamenaly stejné výkyvy – energie fotonů navíc se shodovaly. I přesto vědci raději zatím zůstávají skeptičtí. Svou odpověď by podle serveru měli díky dalšímu spuštění LHC mít do srpna tohoto roku.

Témata:  urychlovač částic CERN fyzika

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.