Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Urychlovač částic je opět v provozu, hlásí CERN. Jaký bude jeho cíl?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: CERN

Bern – Po drobném odkladu způsobeném mimo jiné příliš zvědavým savcem je největší urychlovač částic, známý pod zkratkou LHC (Large Hadron Collider), opět v provozu. Jak podotýká deník The Guardian, cíl je pro tento rok obzvláště ambiciózní – mohlo by totiž dojít k objevu zcela nové částice.

Už při měření minulý rok vědci na LHC zachytili podivné odchylky, které, zjednodušeně řečeno, vědcům pořádně zamotaly hlavu přítomností jednoho fotonu navíc.

Po zveřejnění těchto výsledků se objevily celé řady spekulací, které se snaží tyto výsledky vysvětlit. Jednou možností by podle některých teorií mohla být zcela nová částice, která se rozpadá na dva fotony. Někteří vědci se domnívají, že by mohlo jít o graviton, částici přenášející gravitaci.

Stále je tu ale riziko, že veškeré nadšení bude vniveč – pořád se totiž může prokázat, že šlo jen o statistickou chybu. Právě to by měla vyloučit nová měření, které na LHC nyní budou probíhat. Urychlovač byl spuštěn při stejné energii – 13 TeV – jako minulý rok. Nyní nezbývá než čekat.

Témata:  CERN urychlovač částic fyzika

Související

Aktuálně se děje

10:18

Rusko poprvé v historii poslalo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou raketu

Podle serveru CNN Rusko ve čtvrtek ráno podniklo útok na město Dnipro za použití mezikontinentální balistické rakety (ICBM). Útok zahrnoval také balistickou raketu X-47M2 Kinzhal a sedm řízených střel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.