Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sluneční superbouře může ochromit svět, co na to vědci?

Fantastický snímek erupce na Slunci, 2012
Fantastický snímek erupce na Slunci, 2012
Foto: NASA **www.nasa.gov**

Londýn - Sluneční geomagnetická superbouře může vážně ohrozit život na Zemi. Vědci se připravují a snaží se přijít na to, jak zmírnit důsledky.

Vědci elektromagnetický implus popisují jako silný výtrysk elektromagnetické energie. Pokud je velmi silný, představuje prý pro Zemi vážnou hrozbu. I v minulosti zažilo lidstvo podobné slunečních superbouře, avšak ještě nikdy nebylo tolik závislé na elektrických technologiích.

Tato sluneční aktivita by totiž mohla narušit elektromagnetické pole Země a to by znamenalo odpojení satelitů, elektřiny, komunikačních služeb či internetu. Situace by podle podle vědců mohla trvat měsíce i roky. Práce na obnově infrastruktury by navíc mohly stát miliardy dolarů.

Solární bouře je erupce magneticky nabitého plazmatu ze Slunce do vesmíru. Objevují se relativně pravidelně a nebývají zpravidla nebezpečné. V menším množství totiž nijak neublíží, vedou však například k nádherným polárním zářím i v místech, kde je jinak nikdy neuvidíte. Jedna z největších dokumentovaných slunečních bouří přišla v roce 1859. A další v roce 2012 jen těsně minula naši planetu.

Obrovské množství této magnetické energie by podle vědců mělo vážné důsledky. A ačkoliv udávají jen 12 % šanci, že v následujících letech podobná bouře zasáhne zemi, připravují se. Podle magazínu Week se například mění stárnoucí satelity či transformátory. Vědci také plánují vytvořit stupnici, která by měřila sílu těchto bouří. Varují však, že se na ochranu nedělá dost.

Témata:  Slunce 1 vědci bouře

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 16:38

Veronika Žilková prozradila rodinné tajemství. Proč adoptovala další dvě děti?

Veronika Žilková je hned čtyřnásobnou maminkou, k tomu další dvě děti adoptovala. Možná si pokládáte otázku, proč to udělala, když měla už tak početnou rodinu. Známá herečka nedávno prozradila zvláštní okolnosti tohoto rozhodnutí. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.