Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rover Perseverance natočil video s marsovského zatmění Slunce

Rover Perseverance natočil video s marsovským zatměním Slunce
Rover Perseverance natočil video s marsovským zatměním Slunce
Foto: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS/SSI

Robotické vozítko Perseverance americké vesmírné agentury NASA natočilo a poslalo na Zemi video marsovského "zatmění Slunce". Na svém webu o tom informovala Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA program Perseverance na starosti.

Na snímku, který trvá 40 vteřin, je zachycený přechod většího ze dvou měsíců rudé planety, Phobosu, přes sluneční kotouč. Podle JPL automatický průzkumník záběr pořídil pomocí "kamery nové generace" Mastcam-Z už 2. dubna, tedy v 397. marsovský den (408. pozemský den) své mise na sousední planetě.

"Zatmění" na Marsu probíhá podstatně kratší dobu, než trvá tento úkaz typicky na Zemi, a Slunce při něm není zastíněno úplně. Phobos je totiž 157krát menší než Měsíc.

"Tato pozorování mohou vědcům pomoci lépe porozumět oběžné dráze Phobosu a tomu, jak jeho gravitace působí na povrch Marsu, což nakonec utváří kůru a plášť rudé planety," vysvětlila JPL význam uvedeného videa.

Fotografie zatmění Slunce na Marsu pořídila už v roce 2004 dvojice robotických vozítek NASA Spirit a Opportunity a později v tom pokračoval další rover Curiosity. Ale Perseverance poskytl dosud nejvíce přiblížené video přechodu Phobosu přes kotouč hvězdy naší planetární soustavy. Navíc s dosud nejvyšší snímkovou frekvencí.

Perseverance přistál na Marsu loni 18. února v kráteru Jezero. Podle přesvědčení vědců se tam před 3,5 miliardy let nacházela voda, a právě proto by se tam mohly uchovat stopy případného někdejšího života. Cílem mise je totiž především hledání známek možného minulého, nikoli současného, života na Marsu.

Témata:  Slunce 1 vozítko Perseverance

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.