Na snímku, který trvá 40 vteřin, je zachycený přechod většího ze dvou měsíců rudé planety, Phobosu, přes sluneční kotouč. Podle JPL automatický průzkumník záběr pořídil pomocí "kamery nové generace" Mastcam-Z už 2. dubna, tedy v 397. marsovský den (408. pozemský den) své mise na sousední planetě.

"Zatmění" na Marsu probíhá podstatně kratší dobu, než trvá tento úkaz typicky na Zemi, a Slunce při něm není zastíněno úplně. Phobos je totiž 157krát menší než Měsíc.

Rover Perseverance natočil video s marsovským zatměním Slunce | zdroj: YouTube

"Tato pozorování mohou vědcům pomoci lépe porozumět oběžné dráze Phobosu a tomu, jak jeho gravitace působí na povrch Marsu, což nakonec utváří kůru a plášť rudé planety," vysvětlila JPL význam uvedeného videa.

Fotografie zatmění Slunce na Marsu pořídila už v roce 2004 dvojice robotických vozítek NASA Spirit a Opportunity a později v tom pokračoval další rover Curiosity. Ale Perseverance poskytl dosud nejvíce přiblížené video přechodu Phobosu přes kotouč hvězdy naší planetární soustavy. Navíc s dosud nejvyšší snímkovou frekvencí.

Perseverance přistál na Marsu loni 18. února v kráteru Jezero. Podle přesvědčení vědců se tam před 3,5 miliardy let nacházela voda, a právě proto by se tam mohly uchovat stopy případného někdejšího života. Cílem mise je totiž především hledání známek možného minulého, nikoli současného, života na Marsu.