Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Merkur zakryje Slunce? Jedinečná podívaná nad Českem

Slunce je krásné a děsivé zároveň
Slunce je krásné a děsivé zároveň
Foto: Pixabay

V Česku bude příští pondělí viditelný přechod Merkuru před Sluncem, který lze sledovat jen třináctkrát až čtrnáctkrát za století. Naposledy byl pozorovatelný v květnu 2016, další reprízu bude mít v listopadu 2032. Letošní přesun Merkuru před slunečním diskem bude trvat přes pět hodin a z území ČR ho bude v případě jasného počasí možné pozorovat zhruba od 13:30.

Ke sledování je vedle příznivého počasí potřeba i dalekohled uzpůsobený k pozorování Slunce, pražská Štefánikova a ďáblická hvězdárna proto budou v den úkazu otevřeny. ČTK to dnes sdělila Dominika Šimoňaková z Planetária Praha.

Odborníci doporučují návštěvu hvězdáren kvůli tomu, aby si lidé při nechráněném pohledu na Slunce s Merkurem nepoškodili zrak.

Mimořádný přírodní jev vzniká tehdy, pokud se seřadí Země, Merkur a Slunce do jedné přímky. "Z našeho území bude v případě jasného počasí možno pozorovat první polovinu tranzitu. Ten začíná nevysoko nad obzorem takzvaným prvním kontaktem s východním okrajem slunečního kotouče ve 13 hodin a 35,5 minuty SEČ," uvedla Šimoňaková a doplnila, že maximální fáze přechodu nastane 20 minut po 16:00, ale kvůli západu Slunce bude už prakticky nepozorovatelná.

Pražské hvězdárny budou 11. listopadu kvůli sledování úkazu otevřeny od 13:00 minimálně do 16:00. Pokud počasí nebude přát, hvězdárny připravily komentované sledování online přenosů astronomického úkazu ze světových observatoří. Na Štefánikově hvězdárně bude navíc výstava, která doplní pozorování přechodu planety Merkur přímo v hlavní kopuli.

Témata:  vesmir Merkur Slunce 1

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.