Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Merkur zakryje Slunce? Jedinečná podívaná nad Českem

Slunce je krásné a děsivé zároveň
Slunce je krásné a děsivé zároveň
Foto: Pixabay

V Česku bude příští pondělí viditelný přechod Merkuru před Sluncem, který lze sledovat jen třináctkrát až čtrnáctkrát za století. Naposledy byl pozorovatelný v květnu 2016, další reprízu bude mít v listopadu 2032. Letošní přesun Merkuru před slunečním diskem bude trvat přes pět hodin a z území ČR ho bude v případě jasného počasí možné pozorovat zhruba od 13:30.

Ke sledování je vedle příznivého počasí potřeba i dalekohled uzpůsobený k pozorování Slunce, pražská Štefánikova a ďáblická hvězdárna proto budou v den úkazu otevřeny. ČTK to dnes sdělila Dominika Šimoňaková z Planetária Praha.

Odborníci doporučují návštěvu hvězdáren kvůli tomu, aby si lidé při nechráněném pohledu na Slunce s Merkurem nepoškodili zrak.

Mimořádný přírodní jev vzniká tehdy, pokud se seřadí Země, Merkur a Slunce do jedné přímky. "Z našeho území bude v případě jasného počasí možno pozorovat první polovinu tranzitu. Ten začíná nevysoko nad obzorem takzvaným prvním kontaktem s východním okrajem slunečního kotouče ve 13 hodin a 35,5 minuty SEČ," uvedla Šimoňaková a doplnila, že maximální fáze přechodu nastane 20 minut po 16:00, ale kvůli západu Slunce bude už prakticky nepozorovatelná.

Pražské hvězdárny budou 11. listopadu kvůli sledování úkazu otevřeny od 13:00 minimálně do 16:00. Pokud počasí nebude přát, hvězdárny připravily komentované sledování online přenosů astronomického úkazu ze světových observatoří. Na Štefánikově hvězdárně bude navíc výstava, která doplní pozorování přechodu planety Merkur přímo v hlavní kopuli.

Témata:  vesmir Merkur Slunce 1

Související

Aktuálně se děje

13. května 2025 10:21

Dáda Patrasová v péči odborníků. Felix Slováček naznačil, jak dlouho to tak bude

Nejhůře se s dubnovým odchodem Anny Slováčkové vyrovnává její maminka Dáda Patrasová. Podle posledních informací o ni pečují v nejznámější psychiatrické léčebně v pražských Bohnicích. Už i její manžel Felix Slováček připustil, že je to pravda. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.