Lansing - Vzácná, těžká plicní hypertenze, která byla klasifikována jako lidská nemoc, se poprvé objevila i u psů, tvrdí americká studie. Ta byla publikována v odborném časopise Veterinary Pathology.
"Náš výzkum je první zdokumentovanou existencí plicní venookluzivní choroby, neboli PVOD u psů," řekl Kurt Williams, vedoucí autor studie. PVOD patří k nejzávažnější formě plicní hypertenze.
Plicní hypertenzí trpí poměrně málo lidí, na jeden milion obyvatel ji má zhruba 50 osob. Bohužel zatím neexistuje moc efektivních možností, jak ji léčit, proto bývá transplantace plic často tou nejlepší volbou.
Hypertenze v plicích se vyvíjí v důsledku špatných krevních cév, ty zatěžují srdce, protože následně musí pracovat mnohem více, aby se přes ně dostala krev a dodal se kyslík do celého těla. U PVOD se cévy rovnou ucpou, což bývá hlavní příčinou zástavy srdce.
Podobné to probíhá u psů a jelikož zvířata nemají stejnou zdravotní péči jako lidé, častokrát se plicní hypertenze nerozpozná a zvíře pak zahyne z ničeho nic. Mezi symptony patří kašel, zvýšená rychlost dýchání, dýchací problémy, ztráta chuti k jídlu a chronická únava.
"PVOD se špatně chápe, protože je to vzácné onemocnění, ale také kvůli tomu, že se doposud nikdo nesetkal s případem u zvířat," napsal Williams. "Naše studie může mnohé změnit. U psů může být častější než u lidí," zakončil pro server sciencedaily.com.
Související
19. listopadu 2024 13:36
4. října 2024 10:47
20. srpna 2024 16:12
17. srpna 2022 13:34
16. srpna 2022 19:04
13. července 2022 13:53