Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NASA hlásí objev na Marsu. Observatoř nalezla atomární kyslík

Mars, ilustrační foto
Mars, ilustrační foto
Foto: NASA **www.nasa.gov**

Washington - Existoval na Marsu život? Po novém zjištění vědců z NASA je odpověď na tuto otázku opět o něco blíže. Speciální stratosférická observatoř SOFIA objevila, že na Marsu je v atmosféře atomární kyslík.

Přijímač, který je umístěn na speciálním letadle SOFIA umožnil změřit kyslík v atmosféře rudé planety a následně jej porovnat s naší atmosférou. "Atomární kyslík v atmosféře se velmi obtížně dá zaměřit," řekla doktorka Pamela Marcumová, NASA pracovnice projektu SOFIA.

"Ke sledování atomárního kyslíku je potřeba infračervené světlo. Vlnové délky jdou spočítat pouze tak, že se vystoupá nad zemskou atmosféru a použije se spektrometr. SOFIA nám umožní obě části," dodala.

SOFIA je upravené letadlo Boeing 747, které má na palubě všemožné měřiče, v čele s 2,5 metrovým teleskopem. I když je SOFIA velmi drahá na použití, řekli výzkumníci, že ji budou nadále využívat k lepšímu pochopení Marsu.

Počet atomárních kyslíků byl nakonec asi o polovinu menší, než vědci doufali, že v atmosféře Marsu najdou. I tak ale má důležitou roli u planet, například má klíčovou roli v toku energií v atmosféře Marsu, informoval server sci-news.com.

Témata:  Mars 1 stratosféra

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.