Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Potápěči objevili podmořský poklad starý 1600 let +VIDEO

Potápění
Potápění
Foto: Pixabay

Netanya - Dvojice potápěčů našla obrovský podmořský poklad plný bronzových soch, figurek, tisíců mincí, to vše v 1600 let starém vraku obchodní lodi. Poklad se našel v přístavu Caesarea, který leží v Izraeli.

Artefakty nalezené v lodi nesou znaky římské říše a představují největší nález podobného pokladu na území Izraele za posledních třicet let. Archeology překvapilo, jak moc jsou věci zachovány, informuje server sciencealert.com.

"Je to extrémně vzrušující nález. Nejenže jsou nádherné, ale mají také velký historický význam," řekl tisku Jacob Sharvit, ředitel námořní archeologie.

Agentura Reuters přišla se seznamem artefaktů. Nález by měl obsahovat bronzovou lampu znázorňující boha slunce Sola, sošky bohyně měsíce Luny a lampu ve tvaru afrického otroka. Části z bronzové sochy v životní velikosti, figurky zvířat včetně velryb, divokého kance s labutí hlavou a celkem 20 kilogramů mincí.

Bronzové sochy jsou vzácné archeologické nálezy, protože ukazují, jak se kovy tavily a recyklovaly ve starověku. Navíc v takovém zachovalém stavu," dodal Sharvit.

Všechny poklady jsou už nyní bezpečně na zemi a o restauraci a výzkum se stará izraelský památkový úřad.

Témata:  archeologie vraky lodí Římská říše

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:23

Takové kraviny. Ondřej Brzobohatý si stýská nad průběhem rozvodu

Ondřej Brzobohatý už by se asi rád zbavil dědictví po nevydařeném manželství s Taťánou Kuchařovou. Zatím ale platí, že kudy chodí, tam se ho na tuto záležitost ptají. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.