Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Oceány na Europě jsou velmi podobné těm na Zemi

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Washington - Jupiterův ledový měsíc Europa dlouho přitahuje pozornost vědců, jako jedno z možných míst pro život. Nová analýza ukázala, že oceány na měsíci mají mnohem blíže k těm našim na Zemi.

Studie z laboratoře NASA se blíže podívala na chemické složení lunárního oceánu a srovnala ho s těmi na Zemi. Produkce kyslíku je téměř stejná, produkci vodíku převyšuje přesně desetkrát.

Z toho vědci odvozují, že oceány na Europě mohou mít podobnou roli jako na Zemi. "Proudění kyslíku a vodíku v oceánu je hlavní hnací silou oceánů, stejně jako na Zemi," řekl vedoucí autor Steve Vance.

Tyto výsledky přidávají další malý kousek do skládačky, jak píše server gizmodo.com. Existuje spousta dalších věcí, které můžou naopak život na měsíci zničit. Momentálně se vědci zabývají jak kyslík, vodík a další prvky jako dusík a uhlík společně "pracují" ve vodách mimo Zemi. Jakmile se na to přijde, budeme mít mnohem lepší představu o oceánech na Europě.

Témata:  Jupiter Oceán

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.