Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Oceány na Europě jsou velmi podobné těm na Zemi

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Washington - Jupiterův ledový měsíc Europa dlouho přitahuje pozornost vědců, jako jedno z možných míst pro život. Nová analýza ukázala, že oceány na měsíci mají mnohem blíže k těm našim na Zemi.

Studie z laboratoře NASA se blíže podívala na chemické složení lunárního oceánu a srovnala ho s těmi na Zemi. Produkce kyslíku je téměř stejná, produkci vodíku převyšuje přesně desetkrát.

Z toho vědci odvozují, že oceány na Europě mohou mít podobnou roli jako na Zemi. "Proudění kyslíku a vodíku v oceánu je hlavní hnací silou oceánů, stejně jako na Zemi," řekl vedoucí autor Steve Vance.

Tyto výsledky přidávají další malý kousek do skládačky, jak píše server gizmodo.com. Existuje spousta dalších věcí, které můžou naopak život na měsíci zničit. Momentálně se vědci zabývají jak kyslík, vodík a další prvky jako dusík a uhlík společně "pracují" ve vodách mimo Zemi. Jakmile se na to přijde, budeme mít mnohem lepší představu o oceánech na Europě.

Témata:  Jupiter Oceán

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.